Jak nám řekla Nina Adlof, tisková mluvčí Městského úřadu v Náchodě, rekonstrukce počítá s úsekem od ulice Hálkovy po ulici Štefkovu včetně oprav ulic Šafránice a Na Letné.

„S úpravami Komenského ulice souvisí rovněž kácení zeleně ve zmíněném úseku,“ informovala mluvčí Adlof s tím, že termín pro kácení a odstranění stávajících javorů v této ulici vycházel s ohledem na harmonogram stavebních úprav na měsíce červen a červenec.

„Protože stromy v této ulici jsou zpěvnými ptáky hojně využívány k hnízdění, které probíhá v období od dubna až do července (většina druhů hnízdí dvakrát, některé i třikrát za sebou), bylo by kácením v tomto období nešetrně a ve velkém rozsahu zničeno mnoho hnízd, ve kterých by v té době byla vajíčka i ptáčata,“ vysvětlila Nina Adlof důvody toho, proč se s kácením stromů začalo o něco dříve, – již v tomto týdnu.

„Do zahájení stavebních prací musí být tedy z javorů odstraněny celé koruny a ponechány pouze kmeny v délce zhruba 150 centimetrů, a to z důvodu následné technologie odstranění kmenů i s kořenovým systémem,“ zdůvodnila tisková mluvčí kácení z tohoto týdne.

Někteří lidé s pokácením stromů souhlasí, jiným je dřevin, které byly prý zdravé, líto

Kácení stromů v ulici Komenského v Náchodě vyvolalo rozporuplné pocity v občanech města. Nejen v těch, kteří v této lokalitě mají své domovy, ale i v těch, kteří tudy – ať už pravidelně či jen zřídka – procházejí. A dokonce i v těch, kteří javory vlastnoručně káceli.

„Je to docela škoda, protože většina těch stromů byla zdravá. Na druhou stranu zde bude nová výsadba zeleně, tak, jako je tomu v ulici, která rekonstrukcí již prošla,“ řekl nám jeden z pracovníků firmy, která měla na starosti pokácení dřevin podél komunikace v Komenského ulici.
„Šlo to rychle. Dokonce rychleji, než jsme si mysleli. Plánovalo se, že se v jeden den pokácí část javorů, a v druhý den další část, ale nakonec se stihlo pokácet všechno v jeden den,“ uvedl pracovník.

Jak dodal, reakce lidí v okamžiku kácení stromů, stejně tak jako jejich reakce na následné uklízení větví a dalších částí dřevin z chodníků, byly různé. „Někomu se to líbí, jinému ne,“ uvedl pracovník s tím, že zaznamenali především názory typu „proč se to kácí, když je to zdravé…?“

Zejména starší lidé, kteří v Komenského ulici a blízkém okolí bydlí, se obávají nového vzhledu ulice. „Byli jsme na ty stromy již zvyklí… Bydlíme tu spoustu let, je to škoda. Vysazení nových stromů je zbytečné vyhazování peněz,“ řekl nám včera v Komenského ulici starší manželský pár, jež si nepřál zveřejnit své jméno.

„Mně je to celkem jedno. Změna je život, určitě to tu díky té rekonstrukci prokoukne,“ přesvědčivě nám na témže místě odpověděla procházející Martina Nováková.

První fází druhé etapy rekonstrukce Komenského ulice, jež začne v půlce dubna a potrvá až do 14. června, bude teplofikace celého úseku. V další fázi provede Vak Náchod, a.s. opravy sítí. Od 15. června až do září budou probíhat stavební úpravy komunikace, chodníků, zeleně, odvodnění, veřejného osvětlení a městského rozhlasu.

ANKETA: Co říkáte kácení stromů v Komenského ulici v Náchodě?

Jiří Horák, Náchod


Jestli to je opravdu kvůli ptáčkům, tak v tom případě jsem moc rád, že páni konšelé začali konečně myslet. Doufám, že jim přemýšlení vydrží i při výsadbě nových stromů, které nebudou stát v silnici, tak, jak je tomu v úsecích rekonstruovaných v minulých letech. Tam totiž nově vysázené stromy brání parkování, dále ničí automobily občanů, neumožňují vyhrnování sněhu stejně tak jako neumožňují strojní zametání. To je vlastně ale nakonec jedno, protože ještě nyní, tři týdny po roztátí sněhu, nebyla většina ulic v Náchodě zametena! A to je tragédie nejen pro alergiky a astmatiky…


Dagmar Hauschková, Police nad Metují


Zprvu mi to přišlo líto, nevěděla jsem, zda byly stromy napadeny škůdci či mohly poškodit majetek. Ale prý se jedná o novou moderní výsadbu. Fandím této změně, pokud bude k lepšímu.


Ota Bublík, Hradec Králové


Je to dobře. Rekonstrukce bude pro Náchod přínosem, nová výsadba se bude lidem určitě líbit. Pro místní obyvatele to představuje zkvalitnění života.

DISKUTUJTE POD TÍMTO ČLÁNKEM