V posledních letech je festival, který včera skončil, spojený nejen s filmy, ale i s nakupováním sportovního vybavení a oblečení, které je tu prodáváno s velkými slevami. Za nákupy se sem vydávají lidé z Čech i z Polska a stánky obklopují davy lidí. „Pořídila jsem tu super bundu za třetinovou cenu," říká dvacetiletá Iveta z Náchoda.

Kromě filmových představení byl připraven bohatý doprovodný program v parku, kde se v pátek například konalo mistrovství ČR v Triklajně, což je jakési skákání na nataženém „provazu", na němž převádějí soutěžící různé triky. Dále si zde bylo možno vyzkoušet lezení s cepíny, ve spáře či na umělé stěně. Velkou pozornost také přitahovalo sobotní mistrovství České republiky v Boulderingu.

Na besedy se zajímavými lidmi z horolezeckého prostředí byla vždy kapacita kina zcela zaplněna, několikanásobně například při páteční přednášce známého českého horolezce Marka Holečka.

Exkluzivním překvapením Horolezeckého festivalu byla i přednáška a autogramiáda horolezce Radka Jaroše, který nedávno získal Korunu Himálaje bez kyslíku zdolal všech 14 osmitisícových vrcholů. Letos zdolal poslední vrchol, který mu do celé série chyběl, a to obávanou horu K2. Na vrcholu stanul společně s dalším známým horolezcem Michalem Trávníčkem. (mif)