Hudební soutěž, kdy Češi zpívali polské a Poláci české písničky, společně s přehlídkou filmů, uměleckých plenérů a debat se zajímavými osobnostmi z obou zemí obohatily minulý týden dění v polském lázeňském příhraničním městě Kudowa-Zdrój. Ve dnech 19. až 24. července se tu konal festival polské a české písně. Jeho cílem bylo ukázat uměleckou tvorbu v naší republice i v zemi severního souseda. Akce vyvrcholila v neděli 24. července galavečerem, na kterém vystoupil Jaromír Nohavica a Andrzej Sikorowski.

Pěvecký soutěžní koncert zahájila v sobotu finalistka pořadu „The Voice of Poland" Katarzyna Sawczuk s písní Modlitba pro Martu.

„Hudební soutěže se účastnilo 25 skupin a sólistů. Jediným českým zástupcem bylo duo RetroBio z Police nad Metují, tedy Jessica Harney a Tereza Hermannová, které zahrály na akordeon a violoncello a zazpívaly Morskie Opowieści, polskou verzi známé písně Drunken Sailor, se kterou získaly 3. místo," sdělil Pavel Pinkava z pořadatelské Fundacja QDOWA a dodal: „O soutěž byl velký zájem. Výkony soutěžících sledovalo okolo 5600 diváků. Diváci i porota ocenili zvláště zajímavé aranžmá. Většinou šlo o písně Jarka Nohavici – ať česky nebo v polském překladu. Ozývaly se i písně Radůzy, Ivana Mládka, Karla Kryla, Heleny Vondráčkové nebo Nerezu. Jedna polská umělkyně z Prahy zazpívala vlastní českou píseň Řeka. Vše mělo každopádně vysokou úroveň, doufáme, že se za rok přihlásí i více Čechů."

Kulturní rozdíly zemí

Součástí akce byly i diskusní pořady. „Odpoledních panelů, besed a setkání se účasnilo asi 250 lidí. Diskuze ukázala, že mezi Čechy i Poláky jsou kulturní rozdíly, ale jsou spíše zábavné, než že by nás rozdělovaly. Mohou pro nás být inspirací pro jiný pohled na otázky kultury a též motivací pro vzájemné poznávání se," přibližovat závěry diskusí Pavel Pinkava.

Zajímavá podle něho byla též prezentace Nadace Kukátko, která ukázala polskou kuchyni očima českých umělců. Jde o dvě knižní publikace, ve kterých známé osobnosti českého kulturního dění píší o svých dobrodružstvích s polskou kuchyní. Povídky pro projekt napsali mimo jiné Petr Zelenka, Martin Reiner, Jaroslav Rudiš, Radka Denemarková a Jan Němec. Knihu ilustroval známý polský grafik Bartek Arobal Kociemba. Kniha bude uvedena na konci podzimu ve dvou jazykových verzích, tedy polsky a česky.

Organizátory festivalu byly Město Kudowa Zdrój, PK FILM Paweł Królikowski a  Fundacja QDOWA, záštitu převzali Ministerstvo kultury a národního dědictví Polské republiky, velvyslanec České republiky v Polsku a Institut české kultury ve Varšavě.