Záměl na Rychnovsku se začíná děsit, pokud bude tání sněhu pokračovat. Rozlámané ledové kry tu občas na jaře zatarasí koryto a Divoká Orlice se rozlévá do okolí. Stejný problém stojí před Luží, kde kry mohou ucpat Novohradku, pod vodou by se ocitlo zdejší údolí.

První zprávy o rozlévajících se tocích přicházely už včera z Libereckého kraje, kde hasiči museli uvolňovat ledové zátarasy. Ve východních Čechách se do včerejší uzávěrky zatím žádný tok nedostal nad první stupeň povodňové aktivity, ale stoupaly i zde; nejvíce Cidlina.

Voda se navíc nemá kam vsakovat, půda je až téměř k povrchu zmrzlá. Důkazem jsou všudypřítomné až půlmetrové kaluže. Zem je kvůli dlouhotrvajícím mrazům zmrzlejší právě v nižších polohách, kde ji nechránila sněhová pokrývka.

„V hloubce 50 centimetrů, kde bylo zapotřebí několik týdnů tuhých mrazů, aby se tam ochladilo pod nulu, bude rovněž nějakou dobu trvat, než tam půda opět rozmrzne. Majitelé zamrzlých vodovodních potrubí tedy budou potřebovat ještě trpělivost,“ varovali meteorologové. Jelikož průtoky jsou však podprůměrné a v noci mrzne, masový odchod ledu zatím naštěstí neočekávají.

Zmrzlá zem ale trápí nejen vodohospodáře. „I přes oblevu nám přestal odtékat záchod. Septik je zamrzlý a ledová krusta stoupla odpadní trubkou až k sifonu,“ posteskl si muž z Chrudimska, který žije v rodinném domě.

Na většině nízko položených míst je půda zmrzlá až téměř do hloubky půl metru, což nebývá každý rok. Kvůli prochladlé zemi a denním teplotám nad nulou navíc na silnicích hrozí nebezpečné náledí nebo dokonce ledovka. Kolem nuly se budou teploty držet jako na houpačce celý týden. Chladnější bude jen začátek týdne, kdy by v noci mohla minima klesnout až k minus deseti stupňům.

„Naopak nejteplejším dnem týdne bude pravděpodobně pátek. Některé předpovědní modely počítají s tím, že odpolední teploty překročí tento den v nížinách +10 °C,“ uvedl Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického ústavu.

Kamil Dubský
.