Nyní už má Peruán sádrovou podobu a čeká na odlití do bronzu ve slévárně v Horní Kalné. Odhalení monumentální sochy je plánované na září, tedy krátce před konáním letošní „Velké“. Lidé ji budou moci obdivovat na návsi v Zámrsku u Pardubic, kde plnokrevníka trénovali a kde pak prožil klidné stáří.

Dílo na objednávku Peruánova majitele Václava Bruny tvoří jaroměřský sochař Petr Novák, jenž je známý jako autor koňských skulptur. V jeho ateliéru jsme se setkali před pár dny, právě když dokončoval práce na sádrovém modelu.

„Hned mi bylo jasné, že by měl být vypodobněn v dostihovém cvalu. Pokud vím, v Česku žádná taková socha není,“ vykládá umělec, který se proslavil například jezdeckou sochou T. G. Masaryka v Lánech nebo Pomníkem padlým koním u Střezetic.

Není to poprvé

Ani Peruána ale netvoří poprvé. Ještě za jeho života měl Petr Novák příležitost se s koněm osobně setkat. Nabral si jeho míry, fotil si jej a kreslil, aby pak vytvořil jeho bronzovou sochu v osminové velikosti. Ta samozřejmě na vzpomínkové akci před dvěma lety nemohla chybět. Vystavena byla vedle plátna, na němž Peruán ve filmových záznamech zas a znovu opakoval svá slavná vítězství.

„Pan doktor Bruna tam prohlásil, že se rozhodl věnovat Peruánovi bronzovou sochu v životní velikosti a začali jsme spolu jednat o podobě a ceně,“ vzpomíná sochař. Od té doby procházel fotografie koní v trysku, sledoval a zpomaloval si záznamy dostihů, studoval anatomické preparáty, dojížděl za jiným slavným koněm Kasimem a poměřoval cvalové stopy. „Abych měl přesnou představu o půdorysu dopadu kopyt,“ vysvětluje autor. Kresby následoval čtvrtinový voskový model, železná konstrukce a hliněná socha v životní velikosti a poté odlití do sádry. Na sádrovém odlitku Novák pracoval od konce února.

Peruán se narodil v roce 1988 a jeho slavný hattrick ve Velké Pardubické se udál v letech 1998, 1999 a 2000 – vždy v sedle s žokejem Zdeňkem Matysíkem. V roce 2001 mnoho nechybělo ke čtvrtému vítězství, čímž by Peruán vyrovnal Železníkův rekord. Prohrál ale o délku a čtvrt s koněm Chalcem. Svůj poslední osmapadesátý dostih zaběhl v roce 2003, za sportovní kariéru si připsal 20 vítězství a 7 milionů korun. Poté si v dostihovém centru v Zámrsku užíval náležité péče, občasné pozornosti fanoušků a zaslouženého koňského důchodu. Ani ve svém stáří netrpěl nemocemi, zemřel ve spánku jedné srpnové noci.

Majitelé prý kladli Petru Novákovi na srdce jedinou podmínku: aby se na podstavci sochy objevil výčet letopočtů Peruánových triumfů spolu s podpisem „vděční Brunovi“.

Bronislav Jaroš