VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Legionář Josef Vlček válčil v řeži u Zborova

Náchodsko - Psal se 28. červenec 1914, když Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku a začal tak jeden z nejkrvavějších světových konfliktů – 1. světová válka. Stalo se tak v důsledku atentátu na Františka Ferdinanda d´Este , následníka rakousko-uherského trůnu v Sarajevu.

26.7.2014
SDÍLEJ:

LEGIONÁŘI Z BITVY U ZBOROVA z Jaroměře na společném snímku z roku 1947.Foto: Archiv

Už sté výročí od vypuknutí tohoto konfliktu, který poznamenal osudy mnoha lidí a rodin snad v každé obci na Náchodsku a v České republice, si připomínáme právě v těchto dnech.

Redakci Náchodského deníku oslovil pan Ladislav Kubizňák, vnuk jednoho z českých legionářů, s jeho příběhem. Legionáři nasazovali své životy nejen na frontách 1. světové války a po ní, ale významnou měrou se také podíleli i na aktivním odporu proti německým okupantům v průběhu druhé světové války.

Dědeček Ladislava Kubizňáka se v padesátých letech podílel v Jaroměři na jeho výchově. Proto se rád o osud svého dědečka podělil se čtenáři. Příběh „Zborováka" Josefa Vlčka, narozeného 2. června 1893 v Josefově-Rokytníku v okrese Náchod, tedy nyní otiskujeme.

Jeden z tisíce příběhů

Do světové války vstoupil Josef Vlček jako voják Rakousko-uherské armády, 8. dragounského pluku. Během 3. července 1916 byla znovu obnovena Brusilova ofenzíva proti pozicím II. c. a k. arm. sboru (4. armáda arcivévody Josefa Ferdinanda) u Lucku ve Volyňské gubernii ve směru železnice Rovno – Kovel. Na středu tohoto průlomu u města Luck provedla rakousko-uherská vojska ústup na 30 km vzdálenou záložní linii na řece Stochod. Ruský útok pokračoval 4. července a stočil se od Lucku na sever proti pozicím 26. a 45. c. k. zeměbranecké divize, jejichž postavení sahalo od Pripjaťských blat až k městu Čartorijsk na řece Styr. Hlavní útok provedl ruský XXX. střelecký sbor posílený 4. finskou střeleckou divizí. Ústup obou Rakousko-Uherských divizí probíhal za nepřetržitých bojů až do 9. července a směřoval ve směru Pnevno, Ratno, Kovel za linii horního toku řeky Stochod.

Během ofenzivy byl Josef Vlček zajat 6. července 1916 u obce Čartorijsk (Volyňská gubernie) na horním toku řeky Styr východně od Pripjaťských blat. Podle památníku odboje byl potom Josef Vlček důvěrníkem zajatecké organizace u 115. pracovní družiny, 10 roty ve vesničce Zabototije u Čartorijska a přihlásil se na práce pro obranu s podmínkou služby se zbraní v čs. vojsku dne 11. září 1916, čehož dokladem je dopis čj. 1511 ve kterém píše, že jest „ochoten v případě potřeby i život svůj položiti na oltář utiskované vlasti". Do československého vojska na Rusi byl zařazen dne 17. ledna 1917. Ve světové válce se účastnil s 9. rotou 1. pluku proti rakousko-německým vojskům bojů u Zborova (2.7.1917).

V listopadu 1917 vypukla výstřelem z Aurory Velká říjnová socialistická revoluce. Ve válce proti sovětské vládě se Josef Vlček účastnil boje u Permy, boje o Samaru a dalších. Na obrněném vlaku „Orlík" účastnil se spolu s bratry legionáři postupu od Samary k Ufe, postupu od Ufy k Simbirsku a bojů na Volgo-Imgilimské dráze, druhého nástupu na Simbirsk. 21. 2. 1917 byl zraněn a předán do praporní ošetřovny. 23. 10. 1917 pak byl vyznamenán křížem sv. Jiří a 4. 12. 1918 převelen do pěšího výzvědného oddílu 1. pluku, později 23. 12. 1918 byl převelen do pravomoci velitele 1. jízdního pluku Jana Jiskry z Brandýsa a zařazen do třetí eskadrony (velitel pluku pplk. Karel Kutlvašr, který se po bitvě u Zborova stal velitelem praporu a pomocníkem velitele pluku plukovníka Ševce. Po jeho smrti se stal velitelem 1.pluku. Do vlasti se vrátil roku 1920, kde byl povýšen na plukovníka a ve věku 33 let na generála.).

V bojích válčil
se šavlí Nikolaj

Josef Vlček jako československý legionář, později voják vzniklého prvního jízdního pluku Jana Jiskry z Brandýsa, se účastnil přímo bojů s ruskou vojenskou šavlí Nikolaj II.. Bitva u Zborova, 2.července 1917, představovala první významné vystoupení Československých legii na východní frontě, jejich úspěch byl natolik výrazný, že ruská vláda poté zrušila veškerá omezení na formování nových jednotek z českých a slovenských zajatců. Představuje jedno z nejmenších střetnutí a to co do počtu zúčastněných vojáků, tak i do rozlohy bojiště či výsledků pro další vývoj války. Důsledky této neveliké bitvy, jenž se odehrála během 1. světové války na západní Ukrajině poblíže ukrajinského města Tarnopole (východně od Lvova), však byly zásadní pro další formování československých jednotek v Rusku, ale především pro zdárný rozvoj, podporu a uznání myšlenek Československého zahraničního odboje.

Vojenský úspěch československé brigády byl tak pronikavý, že naprosto zaskočil celé ruské velení. To co se nepovedlo mnohokrát větším oddílům, podařilo se jednotce, která byla pro svou výstroj, výzbroj a výcvik považována za druhořadou. Zpočátku budil postup brigády až podezření, např. ruský pozorovatel upoutaný v balonu nad frontou se domníval, že se jedná o masovou dezerci, jinak si totiž rychlé pronikání československých vojáků mezi nepřátele nedokázal vysvětlit.

Československý legionář Josef Vlček proválčil Rus od Kyjeva do Vladivostoku, po ukončení válečných útrap se vrátil do Evropy na palubě americké transportní lodí Edellyn, která vyplula z Vladivostoku jako 28. transport 1. června 1920. Plavba lodí trvala 68 dní a skončila v italském přístavu Terst. Odtud pak legionáři pokračovali vlakem do Brna. Domů, do Jaroměře se z bojů Světové války vrátil až koncem srpna 1920.
Čest památce Československých legionářů

Ladislav Kubizňák

Autor: Redakce

26.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení