Krom palby včetně té z kulometných hnízd cestu rakousko-uherským a německým vojákům proráží dokonce malý obrněný vůz či plamenometčík. Plameny šlehají několik metrů před něj, takže suchá tráva hned doutná. Blafne plamenem i po výbuchu pyrotechniky, která simuluje následky útoku spojeneckých letadel, která se několikrát snáší těsně nad bojiště. „Naštěstí tady na to dohlíželi hasiči, hasili i během bojové ukázky. Vše ale dobře dopadlo a obešlo se bez zranění a škod," uvedl po hodinu trvající bitvě jeden z organizátorů Jiří Charfreitag z Československé obce legionářské, která akci spolu s Ochránci památek pevnosti Josefov připravila.

V rekonstrukci bitvy se utkalo 120 vojáků v dobových uniformách. Dokonce přijelo deset vojáků z italského Milánska. Na zpocených tvářích všech účastníků bylo i pod žhnoucím sluncem vidět, že hrát si na vojnu, kterou zažili pradědečkové, je baví. Na pláni bitevního pole slunce opravdu pražilo, takže vojáci odění v dobových uniformách se pořádně zapotili. „Máte dost vody?," ptal se důstojník jedné z historických jednotek ještě před pochodem na bojiště, kam se krom vojsk přesunuly i desítky přihlížejících civilistů. „Deset litrů vody s sebou taháme a uniforma kouše," řekl po bitvě Petr Krátký z Pardubic, který přijel s přáteli. Jejich rota v bitvě obsluhovala dobový kulomet, který je chlazený vodou. „Půl vody vypije kulomet, půl posádka," smál se jeden z jeho kolegů Petr Novohradský z Holic. Milan Kamenický dodal: „Proto tak velká flaška."

Na obsluhu kulometu je zapotřebí minimálně čtyř lidí. Zhruba dvacet kilogramů váží totiž jen podstavec, dalších dvacet samotná palná zbraň, dále je zapotřebí voda na chlazení či pásy s náboji. Vše dohromady váží okolo padesáti kilogramů. „Obsluhovalo jej celkem šest sedm lidí, čtyři ho nosili, další nesli pušky, náboje," dodal Petr Krátký. S kulometem se nadšenci účastní pěti až šesti bitev ročně. A jen tak někdo by jej obsluhovat nemohl. „Když přijde laik, tak z něho nevystřelí. Má to svá specifika při natahování, nádrže se musí okamžitě řešit, není nic jednoduchého udržet ho v chodu. Navíc se slepými náboji to není tak spolehlivé jako naostro," vysvětlil Petr Novohradský.