Jen v Královéhradeckém kraji se od čtvrtka objevilo 14 těžkých případů nákazy. Nemocnice ale přesto řeší problém, co s vakcinami.

Virus H1N1 se přitom východními Čechami šíří rychlostí blesku. Hygienici dokonce už začali počítat jen těžší případy, na evidenci lehčích rezignovali. V Jičíně zemřel předevčírem pravděpodobně na prasečí chřipku po zástavě srdce při oboustranném zápalu plic třicetiletý muž.

V Královéhradeckém kraji, který je více postižený i klasickými sezonními chřipkami, přibylo od čtvrtka 14 nových případů prasečí chřipky. Přesto mnozí z nich mohli zůstat jen v domácí izolaci. Epidemiologové uklidňují, že situace je stabilizovaná.

Například v pardubické nemocnici včera ráno leželo pět pacientů s prasečí chřipkou, odpoledne už byli ale tři z nich propuštěni domů.

„Nyní máme sedm pacientů na oddělení JIP, další čtyři na infekčním. Ale žádné drama se neděje, ti lidé nejsou an umření, jen se jim špatně dýchá a potřebují kyslík,“ řekl náměstek ředitele královéhradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl.

Velká část lékařů mluví o mediální bublině, jaká se z prasečí chřipky udělala. Podle jednoho z průzkumů 70 procent z nich tvrdí, že nejde o nic závažnějšího než je klasická sezonní chřipka. A zhruba stejný počet jich také nabízenou vakcinu odmítá.

Nemocnice v Náchodě proto dokonce začala s nabídkou očkování oslovovat i zdravotníky, kteří nebyli vybráni do užšího seznamu zaměstnanců, pro něž byla vakcina určena. Nemocnice by měla dostat dávky pro pět set lidí a vakcinu pravděpodobně nakonec dá každému, kdo bude chtít.

„Zatím se nechalo očkovat jen 25 procent vytipovaných zaměstnanců. Ostatní odmítli. Na pokyn ministerstva a kraje jsme tak začali dělat průzkum s nabídkou očkování i mezi ostatními zdravotníky,“ uvedl mluvčí nemocnice Lukáš Holub.

Podobné skóre „odpíračů“ je i v jiných nemocnicích. Pardubice uvádějí necelou třetinu proočkovaných zaměstnanců, zhruba 30 procent také orlickoústecká nemocnice.

„Předpokládám, že se zájem ustálí někde na 100 zaměstnancích, ostatní z 359 vytipovaných nechtějí očkování podstoupit. Na důvod se neptáme, je to dobrovolné a nikoho nutit nelze,“ uvedl ředitel orlickoústecké nemocnice Martin Procházka.

Nemocnice přitom stále čeká

na zásilku vakcín, určenou pro rizikové pacienty.

Bude z dobrovolné vakciny povinná?

Východní Čechy – Očkování proti prasečí chřipce je zatím dobrovolné. Pokud by však situace eskalovala, vir by dále zmutoval a začal by ohrožovat zdraví celé populace, může dojít na nejhorší. Zatím si však nikdo možnost personálních rošád v nemocnicích nechce připustit. „Bylo by asi hodně na vážkách, aby neočkovaní zdravotníci pracovali s pacienty, mohlo by se to obrátit i proti zaměstnancům samotným,“ řekl náměstek královéhradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. K očkování se tady zatím nedostavila asi polovina určených lidí. Podle průzkumu společnosti Aspectio 83 % oslovených českých lékařů si myslí, že s očkováním proti prasečí chřipce se mělo začít dříve a podle 60 % lékařů očkování není dostatečně otestované. Jen šestina lékařů by však od vakciny z obav před jejími vedlejšími účinky odrazovala pacienty. (kim)

ZE VZÁCNÉHO ZBOŽÍ SE STAL LEŽÁK. O vakcinu proti prasečí chřipce lékaři nemají zájem. Většina z nich očkování sebe sama odmítá. Svým pacientům by je však neodpírali. Foto: Deník/ David Taneček

GRAF ukazuje množství lékařů, kteří se nechtějí nechat proočkovat proti prasečí chřipce. Výzkum provedla agentura Aspectio.