VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékárnice Darina Šrolová radí čtenářům Náchodského deníku

Náchodsko - Čtenářka Pavlína se ptá, co je to cévní příhoda.

2.6.2012
SDÍLEJ:

Pharm. Dr. Darina Šrolová z lékárny U sv. Terezie v Náchodě.Foto: Archiv Dariny Šrolové

Cévní mozková příhoda (CMP) je souhrnné označení pro náhlé ložiskové postižení mozku v důsledku nedostatečného prokrvení (ischémie) nebo krvácení (hemoragie) do mozkové tkáně.

Závažná nemoc…

CMP představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.Pravděpodobnost vzniku CMP narůstá s věkem.

Ischemické cévní mozkové poruchy jsou výsledkem nepoměru mezi potřebou a reálnou dodávkou kyslíku mozkovým buňkám. Při poklesu dodávky kyslíku dochází nejprve k poruše funkce mozkové buňky při uchování její morfologické integrity, déle trvající nepoměr způsobí již ireverzibilní nekrózu buňky,která se makroskopicky projeví jako mozkový infarkt.

S ohledem na tento fakt je nezbytné, aby se dostalo nemocnému pomoci včas, tj. ve fázi zatím jen funkční reverzibilní poruchy. Jejím klinickým projevem jsou u některých nemocných obvykle jen několik minut trvající neobratnost či porucha hybnosti některé končetiny, porucha řeči se zhoršením artikulace, ale i ztráta vidění na jedno oko, či dvojité nebo rozmazané vidění, někdy brnění ve stejnostranných končetinách. Tyto příznaky by měly,přestože rychle a spontánně odezněly, nemocného vždy dovést k lékaři, který musí s využitím řady vyšetřovacích metod zahájit pátraní po příčině onemocnění.

Tři velké skupiny…

Na základě těchto poznatků můžeme ischemické cévní mozkové poruchy rozdělit do tří velkých skupin, které se liší více či méně charakteristickými znaky a prognózou.

První skupinou jsou infarkty vznikající tromboembolickým mechanisnem při aterosklerotickém onemocnění velkých mozkových tepen. Pokud aterosklerotické pláty zúží průsvit z více jak ze 70%, je možno u některých nemocných průsvit cévy chirurgicky nebo poslední době i endovaskulárně rozšířit.

Druhou skupinou jsou kardioemboligenní mozkové infarkty, které jsou v příčinné souvislosti onemocněním srdce (poruchy srdečního rytmu, stavy po srdečních infarktech), postihují mladší nemocné a jejich prvním příznakem je často bezvědomí i epileptické křeče.

Třetím typem jsou lakunární infarkty postižení drobných tepének na bázi mozku, často v důsledku dlouhotrvající nekorigované arteriální hypertenze. Představují nejméně závažnou mozkovou komplikaci. Jedním z kritických faktorů,který ovlivní výsledek léčby cévních mozkových poruch, je časnost jejího zahájení.

Možnosti léčby

Léčba nemocných je komplexní se snahou ovlivnit mimomozkové faktory a mozkové poškození. Současná léčba je zaměřena na obnovení prokrvení ischemické tkáně (včetně trombolýzy) a zvýšení odolnosti mozkových buněk k ischémii.

Primární prevence spočívá v prevenci aterosklerózy jako nejčastější příčiny mozkových ischémií včetně správné životosprávy a ve vyhledávání a správné léčbě arteriální hypertenze.

V rámci sekundární prevence jsou standardně podávány léky zabraňující shlukování krevních destiček antiagregancia a u některých nemocných i léky bránící procesu srážení krve-antikoagulancia.

Pharm. Dr. Darina Šrolová

Každé úterý v době od 13 do 15:30 hodin funguje konzultační poradenství v lékárně U svaté Terezie, Tyršova 866, Náchod, tel. 491420306, své individuální dotazy týkající se užívání léků a zdravotních potíží můžete zasílat na tento e-mail: lekarna.usvateterezie@lloyds.cz

Autor: Redakce

2.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení