Onemocnění, kdy často pálí žáha, se nazývá refluxní ezofagitida, která je častým projevem refluxní choroby jícnu. Jedná se o onemocnění, kdy reflux (návrat) žaludečního obsahu do oblasti jícnu působí obtíže nebo komplikace.

Jak vzniká toto onemocnění?

Onemocnění vzniká, pokud agresivní faktory uvnitř trávicího traktu převáží nad obrannými mechanismy v jícnu. Na vzniku refluxní choroby se podílí mnoho faktorů snížený tonus dolního jícnového svěrače, agresivita refluxátu (pepsin, kyselina chlorovodíková, soli žlučových kyselin), krátký jícen, poruchy peristaltiky jícnu, narušení obranných mechanismů jícnu jako je porucha slizniční jícnové sekrece. Přídatným mechanismem mohou být faktory zevního prostředí jako jsou léky (opioidy, antirevmatika, nitráty, betablokátory a další), některé potraviny a pochutiny, kouření, obezita, stres, činnosti zvyšující nitrobřišní tlak (namáhavá práce v předklonu), těhotenství.

Mezi typické příznaky patří pálení žáhy, potíže při polykání a bolestivé polykání. Dále zápach z úst, říhání, pocit cizího tělesa v krku, záchvatovité slinění, nevolnost, zvracení, bolest na hrudi a krvácení. Může se objevit i chrapot, chronický kašel, zvýšená kazivost zubů i recidivující infekce dýchacích cest.

Jak se vlastně léčí pálení žáhy?

Léčba: A) režimová opatření vyřadit dráždivé potraviny a pochutiny káva, silný čaj, cola, alkohol, česnek, cibule, čokoláda, čerstvé pečivo, sladká a kynutá jídla a vše, co se opakovaně prokázalo jako individuálně dráždivé.

Dále se doporučuje jíst menší porce nejíst na noc tučné pokrmy a nejíst před spaním. Poslední jídlo by mělo být dvě až tři hodiny před ulehnutím. Vhodnými opatřeními jsou redukce nadváhy, ukončení kouření, mírně podložit čelo postele, nenosit těsné a stahující oblečení

B/medikamentozní léčba: inhibitory protonové pumpy, blokátory H2 receptorů, prokinetika, antacida.

Hlavní principy farmakologické léčby reflexní choroby jícnu zahrnují potlačení žaludeční sekrece a úpravou motility. Antacida mají spíše doplňkový význam stačí pouze k úlevě příznaků, pokud se obtíže nevyskytují příliš často a nejsou příliš intenzívní. Patří sem tablety Maalox, Renie, Tums, Anacid a mléka Gaviscon, Anacid, Maalox a další. Volně prodejný je např. Ranisan 75, Pantoprazol tbl.

Léky mají být podávány 30-60 minut před jídlem.

Pharm. Dr. Darina Šrolová

Každé úterý v době od 13 do 15:30 hodin funguje konzultační poradenství v lékárně U svaté Terezie, Tyršova 866, Náchod, tel. 491420306, své individuální dotazy týkající se užívání léků a zdravotních potíží můžete zasílat na tento e-mail: lekarna.usvateterezie@lloyds.cz