VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékařům se ulevilo, mohou se soustředit na jiné věci

Náchod /ROZHOVOR/– Minulý týden se Miloslav Matoušek v Praze zúčastnil setkání regionálních zástupců Lékařských odborových klubů, kde se debatovalo o návrhu ministra zdravotnictví. Lékařští odboráři odsouhlasili memorandum, které jim předložil ministr zdravotnictví Leoš Heger a vedení LOK.

22.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ota Bartovský

Jak jste vnímal to klíčové jednání vy, vaším pohledem? V čem byly mezi přítomnými rozpory?
Jednání předcházelo zveřejnění memoranda. Před sněměm proběhlo jednání lékařů nemocnice Náchod. Zde jsme memorandum projednali a já odjížděl na sněm LOKu s určeným mandátem. O memorandu na celostátní úrovni byla diskuse, řešila se otázka jednotlivých bodů, garancí. Nakonec text memoranda v plném znění byl přijat. Poměr byl , jak bylo uvedeno asi 2/3 hlasů pro.

Jaký byl váš následujícíden po návratu z Prahy. Co vás z titulu předsedy místní organizace LOK čekalo? Svolal jste lékaře a oznámil jim výsledek? A jak reagovalo vedení nemocnice?
Den začínal stejně, vizitou na oddělení. Na hlášení jsem informoval lékaře našeho oddělení o dohodě. Poté jsem navštívil ředitele a informoval jsem ho o dohodě a procedurálních věcech spojených se stažením výpovědí. Lékaře jsem oslovil prostřednictvím mailové pošty a další osobně. Co se týká reakcí, ty byly dané i naším rozhodnutím za nemocnici,vesměs pozitivní. Bylo znát, že lékařům se ulevilo, a nyní se můžeme soustředit na jiné věci.

Co tato dohoda bude znamenat v praxi – jaké kroky nyní budou muset nastat, aby dohod vešla v platnost a lékaři stáhli své výpovědi?
To vyplývá z textu memoranda, jež bylo podepsáno předsedou LOK-SČL MUDr. Martinem Engelem a panem ministrem Leošem Hegerem. Předseda poté vyzval lékaře k ukončení protestů a stažení výpovědí. Vláda by následně měla memorandum schválit, stejně i tarifní tabulky.

Jaká je aktuální situace v Náchodské nemocnici – stáhnou výpovědi všichni lékaři nebo někdo je třeba už skálopevně přesvědčen, že končí a půjde jinou cestou?
Vedení nemocnice nám umožňuje návrat zpět. Vzhledem k výsledku dohody a i určité vyplývající vizi nevím o žádném lékaři, který by zvažoval jinou cestu.

Mohl byste v retrospektivním ohlédnutí okomentovat události posledních měsíců vaším pohledem?
Akce „Děkujeme, odcházíme“ byla vyhlášena 18. března 2010. Zpočátku to byly jen krátké diskuse, bez nějakého konkrétního závěru. Během září a začátku kampaně se začínali jednotlivci postupně rozhodovat. Nakonec jsme za nemocnici Náchod podali 56 výpovědí z důvodů uvedených ve výzvě.
Náš protest byl bagatelizován, během ledna nás ne zcela připravené zastihla mediální kampaň, velice negativní reakce, které nás ale v důsledku spíše stmelovaly. Jednání na celostátní úrovni příliš nepokračovala, ale ve shodě s ostatními lékaři jsme byli odhodláni vydržet.
Dohoda je pro všechny z nás úleva, je to kompromis z obou dvou stran. Z naší strany je stále jakýsi imperativ poskytovat nadále péči a udržet nemocnici. Dává nám i výhled do budoucna, který si budeme muset střežit.

Během kampaně se otevřely problémy v nemocničním zdravotnictví i širší veřejnosti. „Hodinová mzda nastupujícího lékaře je cca 100 až 110 korun, mzda plně vzdělaného lékaře je 180 korun/hod. Je tu množství přesčasové práce, kterou je obcházen zákoník práce a tím zabezpečena nepřetržitá lékařské péče 24 hodin denně,“ uvedl Miloslav Matoušek jen některé případy o nichž lidé mimo zdravotnictví neměli tušení

Autor: Jiří Špreňar

22.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Navštivte svou okresní redakci Deníku, kde najdete formulář pro vaše přání.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ilustrační foto.

Konec ledna bude patřit nadějím

Motocyklisté uzavírali sezonu dvakrát

Náchodsko - Každá ze dvou pořadatelských organizací bilancovala zvlášť.

Požár zcela zničil sklep

Broumov /OHLÉDNUTÍ/ - Broumovští profesionální a dobrovolní hasiči spolu s podnikovými hasiči VEBA Broumov byli v týdnu přivoláni do ulice Na Výsluní v Broumově. Došlo zde k výbuchu kotle v rodinném domě.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Východní Čechy - Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout.

Šachisté Náchoda střety se soupeři z Jaroměře nezvládli

Náchodsko - Krajský přebor šachových družstev přinesl ve svém čtvrtém kole první okresní derby. V něm se střetla náchodská rezerva s jaroměřskou Jiskrou, která si nakonec připsala hodně hladké vítězství.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT