Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lepší peníze z hazardu, než nic. Politika prý není černobílá

Náchod – Dneškem začíná v Náchodě platit vyhláška, která umožní další existenci deseti hernám. Původně, podle zastupiteli dříve přijatých omezení, měl přitom hazard z města postupně po skončení platnosti povolení heren zcela zmizet.

10.7.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: Deník

Těsná většina zastupitelů však dala přednost penězům, které město z hazardu má a přerozděluje je zejména na činnost sportovních organizací. Letos tak šlo do městské kasy zhruba 9,8 milionu korun.

Vyhláška, která stanoví místa, na kterých lze provozovat loterie a jiné podobné hry, prošla v červnu jen těsnou většinou hlasů zastupitelů, čtrnácti ze sedmadvaceti. I poté vzbudila haló a diskuze, neboť názory jsou různé.

Radnice argumentuje, že sport peníze potřebuje. K námitkám, že hazard nechtěli ve městě vůbec, představitelé města zdůrazňují, že se v posledních letech podařilo počet míst, kde je umožněn, významně regulovat. Podle odpůrců je však jedno, jestli heren bude deset nebo dvacet, protože pokud nějaké budou, gambleři si tam cestu najdou.

„Dospějeme ke stavu, že heren bude o něco méně, ale o to více peněz se protočí na jednotlivých automatech," uvedl na nedávném jednání zastupitelstva k této problematice zastupitel Jan Ježek za Nezávislé a Zelené. Uvedl, že podle propočtů Náchoďáci v hernách utratí přes 200 milionů korun ročně.

Při hlasování o vyhlášce, která jednu hernu u základní umělecké školy ruší a dalších deset současných povoluje, zastupitel a šéf lidovců Pavel Bělobrádek vysvětloval, že jde o závažnou problematiku, která na jedné straně přináší peníze a na té druhé způsobuje lidské tragédie. „Je to tak trochu ne vinou současné rady, ale jak je nastaven zákon, který říká, že si města musí rozmyslet, jestli budou mít peníze na sport, nebo je musí vzít jinde," uvedl Bělobrádek, který herny odmítá.

Náchodský starosta Jan Birke argumentuje, že radnice je v tomto případě ve velmi složité situaci. Na jedné straně přispívá na sportovní organizace a kluby a některé tak drží při životě, a to právě výnosy z hazardu. „Na druhé straně nejsme nadšeni z pravidel, která nastavuje stát, když říká, že pokud města chtějí peníze na sport, nemají omezovat herny, protože jiné finanční prostředky jim neposkytne," zdůvodňuje Birke.
Je jim jedno, kde se peníze vezmou

Místostarosta Tomáš Šubert souhlasí, že zisky jsou nepodstatné v poměru s problémy, které hazard přináší obecně. Uvádí však: „Denně nás chodí žádat zástupci různých sdružení, spolků a sportovních klubů o příspěvky na činnost a je rozhodně nezajímá, odkud se tyto prostředky vezmou, hlavně když budou."

Kde zůstává hazard?
Nová vyhláška umožňuje fungování deseti hernám v Náchodě na adresách: Polská 105, Kamenice 114, Parkány 413, Kostelecká 1204, Plhovské náměstí 1101, Běloveská 120, Masarykovo náměstí 68, Masarykovo nám. 69, Plhovská 1098 a Hurdálkova 152

Město během posledních dvou let zlikvidovalo mechanické výherní hrací přístroje, které samo povolovalo. Původně tato zařízení byla ve dvaceti provozovnách. Přineslo to snížení příjmů města na poplatcích o zhruba 3,1 milionu korun. K poklesu povolení na provozování výherních hracích přístrojů a jiných podobných technických zařízení dochází od roku 2011. 

Podle sdělení radnice během uplynulých šestnácti měsíců poklesl tento stav z 262 (k 1. 1. 2012) na 176 (k 30. 4. 2013). Další problematikou jsou elektronické videoloterijní terminály. Těch bylo na počátku roku 2012 v Náchodě celkem 262 kusů. Nová vyhláška počítá s počtem 102 kusů. Zachovány navíc zůstávají ty herny, které omezily viditelné reklamy.

Někteří radní oponují, že další omezení hazardu by ubralo pracovní místa a další příjmy.

Prý jde o přijatelný kompromis
Shrnuto: politici museli při příjímání vyhlášky balancovat mezi penězi, které jinde jen tak nenajdou, sportem a regulací hazardu, a takové politické rozhodnutí prý není černobílé.

„Pro mě je téma spojené s liberálním přístupem k podnikání i individuální odpovědností, kterou má každý k životu. Použití výnosů ze sázek na podporu sportovních a jiných obecně prospěšných aktivit považuji za přijatelný kompromis. Přijetí vyhlášky chápu jako rozumný akt, který upřednostňuje střízlivé uvažování před přemrštěným populismem," shrnul náchodský radní a lídr TOP 09 Aleš Cabicar.

Po červnovém hlasování o vyhlášce se Pavel Bělobrádek distancoval od hlasování náchodského zastupitele Jiřího Maršíka, bezpartijního kandidáta Koalice pro město (KPM). Jeho hlasování označili lidovci za v přímém rozporu s programem KDU-ČSL. Oba zbývající zastupitelé za KPM, členové KDU-ČSL, totiž proti vyhlášce povolující herny hlasovali.

„Od postoje pana Maršíka se jednoznačně a důrazně distancuji," uvedl v prohlášení Bělobrádek.

Autor: Pavel Bednář

10.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení