VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Léto ještě nezačalo a koupaliště už jsou špinavá

Východní Čechy - Léto na krku, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se voda v přírodních koupalištích oproti loňsku zlepšila. Hygienické stanice kontrolují nejnavštěvovanější koupací místa, ve volné přírodě však nesou lidé riziko nákazy sami.

4.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Lenka Doležalová

Nepříjemný zážitek z koupání, špinavé plavky, vyrážky či jiné alergické reakce. Koupací sezona sotva začala, a už vodu v některých sledovaných koupalištích ve volné přírodě nemohou hygienici zařadit do kategorie „voda vhodná ke koupání“.

V Pardubickém kraji je to například rybník Hluboký u Holic, rybník Dlouhý na Ústeckoorlicku nebo Rosnička u Svitav. Už na konci května dostala místa vizitku „zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody“. Laicky řečeno – voda není od pohledu čistá.

Kvalitu vody lze už dva týdny sledovat na webových stránkách krajských hygienických stanic (KHS) obou východočeských krajů.

Počínaje příštím týdnem bude informaci o kvalitě vody ve východočeských koupalištích přinášet i náš web, a to vždy v pátek.

„Hygienická stanice dělá rozbory vody v místech, která lidé často využívají ke koupání, ale která nemají svého provozovatele,“ vysvětlila mluvčí hradeckých hygieniků Veronika Krejčí. Při překročení limitů, kdy hrozí ohrožení zdraví, je KHS povinna vydat zákaz koupání. Není však povinna dohlížet na jeho dodržování.

„Je věcí každého návštěvníka pláže, zda vezme na vědomí údaje o nevhodnosti vody ke koupání a bude zákaz respektovat,“ upozorňují hygienici.
Vlastní riziko nesou i lidé, co se rozhodnou vykoupat v řekách, tůních či malých rybníčcích ve volné přírodě. „Kvalita vody zde není nikým sledována a neprovádějí se žádné laboratorní rozbory,“ upozorňuje Veronika Krejčí.

V případě, že by někdo po takovém „divokém“ koupání onemocněl, nemá šanci na jakoukoliv náhradu škody.

Míst se zhoršenou kvalitou vody a především s hojným výskytem zdraví nebezpečných sinic přibývá. Doba jejich výskytu se vlivem oteplování prodlužuje.

Královéhradecká hygienická stanice kromě týdenního monitoringu letos zřídila novou bezplatnou službu. „Na naše internetové stránky byl umístěn dotazník týkající se případných zdravotních potíží v souvislosti s koupáním. Veřejnost může podat informace o zdravotních komplikacích, o kterých se domnívá, že se vztahují ke koupání na konkrétní vodní ploše,“ sděluje mluvčí Krejčí.

Stav vody v přírodních koupalištích sleduje a zveřejňuje také pardubická KHS. Veřejné bazény a koupaliště, která mají svého provozovatele, podléhají jinému režimu. Za čistotu a kontrolu vody ručí ten, kdo „vybírá vstupné.“

Když kvete voda, nikoho to netěší

Některé sinice mají schopnost vystoupat ke hladině a hromadit se zde. Někdy se podobají drobnému jehličí, jindy připomínají zelenou krupici. Takovému nahromadění sinic u hladiny se říká vodní květ.

Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. Mohou se objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Sinice také někdy produkují různé jedovaté látky. Otrava se může projevovat od lehkých střevních a žaludečních potíží, přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy. Pokud sinice netvoří vodní květ, není pravděpodobné, že po jednom vykoupání vznikne vážné onemocnění.

Snadné zjištění sinic ve vodě:

Láhev naplníme vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle. Když se u hladiny usadí kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru „sekaného jehličí nebo zelené krupice“ (a voda zůstane čirá), jsou to s největší pravděpodobností sinice.

Ještě jednodušším testem je vstupovat do vody opatrně (aby se nezvířily usazeniny ze dna) a pozorovat, zda se okolo kolen ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Když ano, jedná se pravděpodobně o sinice.

Autor: Zuzana Plocková

4.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení