„Přesnost je výsada králů. Sice nejsem žádný král, ale jako starosta vás chci přivítat při otevření spolkového domu," pozdravil úderem 13. hodiny přítomné starosta Jan Birke. „Nový spolkový dům je krásná a hlavně smysluplná stavba, která nabízí skvělé možnosti pro spolkový život v našem městě. Děkuji všem, kteří se podíleli na stavbě a především těm zastupitelům, kteří měli tolik potřebnou odvahu a hlasovali pro to, aby mohl vzniknout," věří starosta, že budoucnost potvrdí, že rozhodnutí vynaložit z městské pokladny na výstavbu částku převyšující 65 milionů korun bylo správné.

Tenisová hala a rekonstrukce tenisového areálu v Náchodě-Bělovsi.
Stavba povolena! V Náchodě vyroste tenisová hala, kurty i zázemí pro sportovce

Samotná stavba spolkového domu dle návrhu architektonické kanceláře Tomáš Vymetálek Architects vyplnila vzniklou proluku mezi domy v Hurdálkově ulici. Před spolkovým domem je volné prostranství podobné atriu, které je doplněno zpevněným povrchem a městskou zelení s možností odpočinku na lavičkách. Své zázemí pro setkávání u příležitosti výročních schůzí, pořádání přednášek či školení zde najdou v konferenčním sále pro cca 50 až 100 osob místní spolky. Nechybí menší spolkové místnosti, bezbariérový přístup a veškeré další prostory pro zajištění provozu.

Otevřou si otiskem prstu

Pro přístup do novotou zářícího objektu není potřeba ani klasický klíč - vybraným uživatelům to umožní čipová karta nebo postačí i otisk prstu. „Je to na domluvě se zástupci jednotlivých klubů - buď budou mít jednoho zástupce, který bude mít možnost otevřít nebo lze zařídit, aby měl umožněný přístup každý z členů," říká správce objektu Michal Hornych. Kolik místních spolků bude nový objekt využívat zatím není zřejmé.

„Otevření Spolkového domu přilákalo hodně návštěvníků a mezi nimi byli i členové různých klubů, kteří neměli ze začátku tak úplně zájem, ale když si to prohlédli, tak se už začínají ozývat," říká Hornych, že nové prostory určitě potěšily fotografy a malíře, kteří mají svůj vlastní prostor.

Fotografové mají narozeniny ve stejný den jako Škvorecký

Právě náchodští fotografové, kteří letos slaví 100 let své existence, spolkový dům budou rozhodně využívat. „Spoustu let jsme se scházeli jak se dalo - občas jsme našli nějakou volnou klubovnu, ze který jsme po čase ale museli pryč, scházeli jsme se po hospodách a občas i v nevábných doupatech," vzpomíná Petr Šulc Fotoklubu Náchod, že nabídku prostoru pro schůzky uvítali. „Už jsme domluvení, že jednu spolkovou místnost budeme využívat. Nám stačí, že se budeme mít kde sejít, promítnout si něco na plátno nebo na bílou zeď, bude tam v zimě teplo - víc toho ke spolkovému životu nepotřebujeme," říká zástupce Fotoklubu Náchod, který přidal jednu historickou zajímavost. „Pozdější spisovatel Josef Škvorecký se narodil ve stejný den, kdy vznikl Fotoklub Náchod, jehož zakládajícím členem byl i otec Josefa Škvoreckého. V historických materiálech je doloženo, že se schůze protáhla a my se domníváme, že se protáhla právě proto, že se slavilo narození mladého Josefa," prozradil s úsměvem Petr Šulc.

Zdroj: Jiří Řezník

Velvyslanec Japonska přijel za Letzelem

Vedle zázemí pro spolkovou činnost nabízí nová budova i dlouho očekávané výstavní prostory pro expozice mimořádných mužů s náchodskými kořeny – spisovatele a nakladatele Josefa Škvoreckého a architekta Jana Letzela. A byla to právě památka na zdejšího rodáka, kterou přijel do Náchoda v den otevření expozice uctít japonský velvyslanec Kansuke Nagaoka. Důvod je nasnadě - Jan Letzel ve svých 33 letech vyprojektoval celosvětově proslulou stavbu, jež jako jediná „přežila" atomový výbuch nad Hirošimou. Vyslanec ze Země vycházejícího slunce si stejně jako další návštěvníci mohl prohlédnout dochované dobové fotografie, jeho osobní předměty, kopie architektonických návrhů budov a nechybí ani fragmenty stavebních kamenů Atomového dómu včetně fotografií z jejich vyzvedávání z řeky v Hirošimě, které městu věnoval jejich objevitel Rebun Kayo.

Torontská pracovna Josefa Škvoreckého

I Josef Škvorecký po právu patří mezi nejvýznamnější náchodské rodáky a jako spisovatel a spoluzakladatel exilového nakladatelství Sixty-Eight Publishers, je zároveň označován za kronikáře moderních českých dějin. Jeho životní příběh přibližuje dlouho očekávaná expozice, kde návštěvníci nahlédnou pod pokličku nesnází jeho mládí, nucený odchod do Kanady i zasloužený věhlas jeho jména ve světě v podobě medailí za zásluhy a čestných doktorských diplomů z Čech i zahraničí. Součástí výstavy je i věrná kopie jeho „pověstné“ pracovny v kanadském Torontu. Posadit se k odpočinku a třeba se i začíst do některého ze Škvoreckého děl lze v útulné imitované čítárně, kde zní jazzová hudba, kterou sám spisovatel tolik miloval.

Obě expozice ústí do audiovizuální místnosti, kde jsou promítány dokumenty natočené o těchto osobnostech. Prostoru vévodí busta Josefa Škvoreckého věnovaná Městskou knihovnou Náchod.

O pozůstalosti Josefa Škvoreckého:

Spolkový dům vyplnil vzniklou proluku vedle kina Vesmír. Své zázemí zde najdou  místní spolky. Nechybí menší spolkové místnosti, bezbariérový přístup a veškeré další prostory pro zajištění provozu.Zdroj: Deník/Jiří Řezník

- Po uzavření memoranda o spolupráci se Společností Josefu Škvoreckého v březnu 2016 byla převezena pozůstalost z kanadského Toronta do České republiky a na základě darovací smlouvy z ledna 2018 předán soubor věcí do majetku města Náchoda.

- Jedná se o cca 1600 titulů (přímo jeho autorské knihy v češtině i v jiných jazykových mutacích, mimo jiné v angličtině, němčině, polštině, italštině, japonštině a mnoha dalších jazycích, dále knížky jiných autorů, které rád četl, a samozřejmě knihy vydané vydavatelstvím 68 Publishers. Většina z nich je vystavena v pracovně, která je věrnou kopií pracovny v Torontu.

- Dále jde o cca 100 gramofonových desek – převážně jazzová hudba, Divadlo Járy Cimrmana a tehdejší populární hudba (najdeme mezi nimi třeba Evu Pilarovou, Jiřího Korna, Václava Neckáře, Golden Kids, a další…).

- Nechybí obrazy – portrét JŠ ze studentských let jako Danny Smiřický, Irena a Marie. Většinu z nich namaloval náchodský malíř a jedna z postav z jeho románů Bohumír Španiel.

- Součástí pozůstalosti je také sedm kusů medailí včetně čestných doktorátů a mimo jiné vyznamenání Řádem Kanady a sedm fotoalb s fotografiemi z natáčení filmů a seriálů podle jeho románů – např. Prima sezóna.