Prozatímní bydlení (které našla v rodinném domku u souseda bezprostředně poté, co jí lehl domov popelem) však bude moci zřejmě již na jaře vyměnit za bydlení vlastní.

Obec Machov jí totiž koupila stavební buňku, do které se bude moci Svatoslava Kuchařová ihned poté, co bude buňka obyvatelná, nastěhovat.

Zastupitelstvo obce rozhodlo o tom, že uvolní částku 10 tisíc korun z rozpočtu jako vklad do finanční sbírky, jejíž výtěžek poputuje právě ke Svatoslavě Kuchařové. Pokladničky jsou umístěny v prostorách Obecního úřadu v Machově. Další peníze na pomoc této ženě se získají z výtěžku právě probíhající Tříkrálové sbírky.

„Také hasiči z Bělýho chtějí paní Kuchařové pomoci. Mám informaci, že budou chodit po domácnostech – dům od domu – a vybírat od lidí peníze ,“ řekl nám machovský starosta Jiří Krtička. Jak starosta dodal, zatím jsou potřeba především peníze. A to hlavně proto, že pozemek, na kterém salaš dlouhá léta stála (jedná se zároveň o místo, na kterém má stát stavební buňka), není totiž majetkem paní Kuchařové. Ta má svůj vlastní pozemek hned vedle. Avšak buňka na něm bohužel stát nemůže, jelikož s tímto pozemkem není v územním plánu obce počítáno jako s plochou určenou k zástavě.

Na místě původní salaše stavební buňka stát může. Svatoslava Kuchařová si chce tento pozemek koupit od Pozemkového fondu ČR do svého vlastnictví. Prý proto, aby bydlela „opravdu ve svém“ .

„Myslím, že teprve poté, co bude paní Kuchařová přestěhována do buňky, bude potřebovat oblečení a další věci. Nyní se tomuto trochu brání, zřejmě nechce dělat sousedovi v jeho domě skladiště,“ míní starosta Krtička.

Solidaritu projevují nejen místní občané, ale i lidé z daleka. „Přemýšlel jsem nad tím, že bych paní Kuchařové věnoval mobilní telefon se SIM kartou a také s nabíječkou,“ nechal se slyšet dvacetiletý David Mimra z Hradce Králové. „Setkal jsem se už s různými příběhy lidí, ale tento se mnou docela dost otřásl,“ svěřil se Deníku David Mimra.