Kdo je tedy současný typický Čech? Asi nikoho nepřekvapí, že se jmenuje Novák. Pokud je to muž, jmenuje se Jiří a je mu 41 let. Typická žena, Jana, je o trochu starší. Letos jí bude 44 let. Věkový průměr se v Česku drží na hodnotě 42,6 let. Nejblíž průměru dosahuje nejmladší okres v kraji - Rychnov nad Kněžnou. Jen o několik příček starší je Jičínsko.

Právě v regionu kolem Českého ráje se obyvatelé nejvíce přibližují českému průměru, ať už je to mírou porodnosti nebo úmrtnosti, tak mírou rozvodovosti a sňatečnosti. Jen průměrnému důchodu se senioři na Jičínsku nepřiblíží. Oproti republikovému průměru 16 124 korun dostávají asi o pětistovku měsíčně méně.

Nejstarší okresy

Nejnižší důchod v kraji ale dostávají lidé v okrese Náchod. Ten spolu s Trutnovskem patří do desítky populačně nejstarších okresů v Česku s věkovým průměrem 43,6 let. Podle socioložky z Univerzity Hradec Králové Lucie Vítkové lze vysoký věkový průměr v regionu vysvětlit různě. "Vyšší průměrný věk souvisí s vyšší nadějí dožití v okresech Královéhradeckého kraje. Odborníci to přisuzují hlavně kvalitě života obecně - dostupná kvalitní lékařská péče, dobré životní prostředí, zřejmě i určitý pozitivní efekt životního stylu, struktury ekonomické činnosti a podobně," vysvětluje.

Vysoký věkový průměr má také šestnáctý nejlidnatější okres ČR, Hradec Králové. Svou roli hraje poměrně nízká úmrtnost (11,8 na tisíc obyvatel). K ní si Hradecko přidává i další milé prvenství - rodí se zde nejvíce dětí. V roce 2020 přišlo v krajském městě na svět 1 778 miminek, v přepočtu na tisíc obyvatel 10,8. Tím se hradecký okres zařadil na osmou příčku porodnosti v celém Česku.

V době lockdownů se očekávalo, že přijdou na svět tak zvaná "covidová miminka". Hradecká porodnice jasně dokazuje, že na tom něco bude. V roce 2021 v ní totiž přišlo na svět 2 619 dětí, nejvíc za posledních deset let. Z toho 162 dvojčat.

"Jedním z důvodů nárůstu počtu porodů ve fakultní nemocnici bylo omezením provozu trutnovské porodnice, která byla část předloňského a loňského roku uzavřena kvůli personálnímu oslabení,“ myslí si přednosta Porodnické a gynekologické kliniky fakultní nemocnice Jiří Špaček.

Říká se, že se v dnešní době rozvádí každé druhé manželství. V Česku to není jinak, v roce 2020 připadlo na 45 tisíc svateb téměř 22 tisíc rozvodů. V našem kraji se nejvíce lidí pochopitelně vzalo v Hradci (celkem 639 párů). V přepočtu na tisíc obyvatel ale vede Trutnovsko. Své ano si ve stínu Krkonoš řeklo 498 párů.

Manželství naopak zřejmě příliš nesvědčí podorlické klima. Na Rychnovsku se v roce 2020 sezdalo nejméně lidí v celém kraji. Zároveň je zde nejvyšší míra rozvodovosti. V absolutních číslech se to sice nezdá, při přepočtu na tisíc obyvatel se ale nejméně zalidněný okres v kraji řadí na sedmou příčku žebříčku nejrozvodovějších okresů v Česku.

Podle socioložky Lucie Vítové je nicméně nutné brát podobné statistiky s rezervou. "Rozdíly mezi okresy nejsou velké. V rámci takto malých územních celků je vhodnější používat čísla za delší období, aby nebyla ovlivněna náhodnými přirozenými výkyvy," vysvětluje.

Výsledky může ovlivnit například také pohyb lidí a stěhování do velkých měst. Nejvíce táhne Praha, i v Královéhradeckém kraji lze ale pozorovat migraci mladých, ale i starších lidí z vesnic do větších měst. Hlavním důvodem jsou větší pracovní příležitosti, služby a životní pohodlí, které město nabízí.