"Máme roušek i respirátorů dostatek," říká lékárník Jiří Pavel z Police nad Metují, který ale zatím nezaregistroval zvýšený zájem o tento sortiment. "Zatím žádné fronty před lékárnou nejsou, spousta lidí o tom ještě neví. Logicky se to ale určitě brzy projeví," předpokládal v pátečním poledni, že v sobotu dopoledne a v pondělí lidé budou předepsanou ochranu poptávat.

Podle jeho zkušeností na odbyt půjdou ty nejlevnější varianty. "Jak je obecně známo, tak na prvním místě jsou peníze. Musíme proto velmi citlivě analyzovat cenu a vybírat ty lacinější respirátory a roušky, aby se vlk nažral a koza zůstala celá," říká lékárník, podle jehož postřehu lidé aktuálně nosí nejvíce nejlacinější jednorázové roušky. "Těch textilních ubývá - ty byly aktuální na začátku, kdy byl roušek nedostatek. Teď jich je dostatečné množství všude."

Náchodský starosta Jan Birke.
Zákeřný vir poslal náchodského starostu Jana Birke se zápalem plic do nemocnici

Informace o respirátorové povinnosti už prosakovaly minulý týden, takže někteří zákazníci se už v minulých dnech informovali na dostupnost a cenu. "Například včera tu byl pán, který zjistil, že máme za 14,50 respirátor, tak jich koupil 15 najednou a posílá je do Prahy," popsal čerstvý příklad. "Aktuálně jich mám na skladě asi 70 a před chvílí jsem jich objednával dalších sto. Co se týče roušek, tak těch máme asi 400 kusů. Budeme se snažit vycházet zákazníkům maximálně vstříc," dodává polický lékárník.

Radní podpořili zlevnění roušek a respirátorů nabízených v náchodském Infocentru  

V kontextu se zavedením přísnějšího opatření ohledně ochrany dýchacích cest náchodští radní v předstihu "posvětili" snížení cen roušek a respirátorů, které jsou k dispozici v Městském informačním centru na Masarykově náměstí. „Nově tak jsou k dostání respirátory třídy FFP2 za 15 korun za kus a balení pěti jednorázových chirurgických roušek je za 55 korun,“ uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof a doplnila, že provozní doba informačního centra na Masarykově náměstí je ve všedních dnech 8 - 11 a 13 - 15 hodin.