Řadě obyvatel se však nelíbí její trasa, která by měla vést podél stávající železniční tratě okolo železničního nádraží k mostu u Ammannu a dále po poli za městem směrem na Vrchoviny. Trasa vyvolala divokou diskuzi a spory.

Přeložka, která se stala tématem číslo jedna při veřejných projednáváních územního plánu i při besedách, které radnice pořádala pro obyvatele navíc, popuzuje především obyvatele bydlící blízko její plánované trasy. „Budou tady silnicí dělit Krčín a město… Nám to má jít před barákem. Už dnes mi vadí kamiony, které jezdí do Devy, ale ve tři hodiny je klid. To v případě přeložky v sobotu ani v neděli klid nebude," upozorňovala například Dana Vanická, obyvatelka domu v blízkosti plánové stavby.

Ne všichni obyvatelé Nového Města s ní souhlasí. Řada lidí stávající situaci nepovažuje za optimální a v přeložce vidí šanci na odklonění přebytečné dopravy z velkých obytných zón, především z Krčína. Zastupitelé se stavbou přeložky při územním plánování počítají, v plánech je dokonce už mnoho let, zároveň však chápou nesouhlas některých lidí.

„Přeložka je v nadřazené dokumentaci, tedy v územním plánu Náchodska, Trutnovska a Královehradeckého kraje. Územní plán dopravu řeší nejoptimálnějším možným způsobem, ne nejlepším. Dopravu nikdy nevyřešíte nejlepším způsobem," argumentuje místostarostka města Bronislava Malijovská.

Optimální řešení znamená, že přeložka by se mohla začít stavět za několik let. Obchvatu se totiž město jen tak nedočká. Stavba obchvatu, po kterém někteří lidé volají, by byla během na opravdu dlouhou trať, protože není veden v nadřazených územích plánech, nepočítá s ním zkrátka kraj ani stát, ani okolní obce.

Podle místního občana Václava Voborníka obchvat hned tak nebude. „Určitě jen tak nebude, když sleduji, jak se všichni stále přou," říká muž, který bydlí v Krčíně, kudy denně projíždí tisíce automobilů a právě přeložka má této části města ulevit.

Pro starostu Petra Hable je nyní také prioritou řešit stávající kvalitu silnic, po kterých se v současnosti jezdí a jejich lepší stav by pomohl situaci o něco zlepšit.

„Pro nás je podstatné, aby kraj co nejdříve opravil stávající průtah městem od Dobrušky do Vrchovin. Realizace opravy Náchodské ulice je předpokládána na příští rok. Pro mě osobně je tedy zásadnější, aby se opravil stávající tranzitní průtah městem, protože přeložka je ve výhledu nejbližších několika let, případný obchvat je v horizontu desetiletí," vyjádřil se k problematice v dopravě ve městě Hable.

Během současného volebního období však není problematika přeložky jediným tématem v dopravních opatřeních ve městě. Zástupci města také museli řešit, jaký systém parkování zvolit na Husově náměstí. Některá auta tam stála celé dny a návštěvníci z řad turistů či lidí mířících třeba jen na oběd či na kávu tam neměla kde zaparkovat. Nakonec se začátkem července minulého roku začali lidé využívat parkovací kotouče, omezující dobu stání, a rezidenční karty. Systém se podle všeho osvědčil a lidé si ho rychle osvojili, byť byl proti tomu zpočátku od části lidí velký odpor. „Náměstí dostalo určitý řád. Auta se tam střídají. Dokonce i podnikatelé na náměstí si systém chválí,"sdělila místostarostka Malijovská.

Starosta i místostarostka považují zlepšování kvality silnic i chodníků ve městě za svou prioritu, přesto nejsou někteří obyvatelé se stávající podobou komunikací spokojeni. „Nelíbí se mi, že celých šedesát let, co tady bydlím, se nic neudělalo s chodníkem, který vede k vlakovému nádraží. Je to tam o vymknutí nohy. Některé komunikace prostě nejsou dobré," prozradila svůj názor Zdena Lelková. Za poslední čtyři roky investovalo město do oprav a úprav chodníků téměř devět milionů. I tak ale i sama místostarostka přiznává, že je toho hodně, co by se mohlo zlepšovat. „Chceme udělat město krásné, prosperující, aby nabízelo pracovní příležitosti a aby se tady lidem dobře žilo. O nic jiného nejde. A základní věcí, kterou dáváte obyvatelům, jsou chodníky a komunikace. Bohužel se tady teď moc nedělaly ani neopravovaly," řekla Malijovská.

DANIELA ERYCHLEBOVÁ
PAVEL BEDNÁŘ

Koho máme na radnici

VEDENÍ MĚSTA:

Hable Petr, starosta

Malijovská Bronislava, místostarostka

KDO JE V ZASTUPITELSTVU:

Beseda Michal, Sdružení Volba pro město

Černý Lubomír, Česká strana sociálně demokratická

Hable Petr, Sdružení Volba pro město

Hladík Jiří, Sdružení Volba pro město

Hovorka Libor, Občanská demokratická strana

Krákorová Andrea, Sdružení Volba pro město

Krýda Jiří, Křesť .demokr. unie Čs. strana lidová

Kulhavá Zdeňka, KSČM

Kupková Irena, Občanská demokratická strana

Malijovská Bronislava, Občanská demokratická strana

Maur Vilém, Sdružení Volba pro město

Neumann Petr, Křesť. demokr. unie Čs. strana lidová

Němeček Jan, Sdružení Volba pro město

Petruželková Marie, Sdružení Volba pro město

Pfeiferová Zdeňka, Česká strana sociálně demokratická

Prouza Martin, Občanská demokratická strana

Řeháková Věra, Občanská demokratická strana

Slavík Ondřej, Koalice TOP 09 a VV

Teplá Emilie, Občanská demokratická strana

Valášek Petr, Koalice TOP 09 a VV

Všetička Česlav, Česká strana sociálně demokratická


Inventura Deníku pokračujePřed blížícími se komunálními volbami připravujeme předvolební zpravodajství o tom, co vybrané radnice největších měst v regionu během uplynulých čtyř let pro své obyvatele udělaly, neudělaly, co zlepšily, nezlepšily, co se jim povedlo či nepovedlo.
Příští týden se budeme věnovat Jaroměři. Zajímá nás také názor vás, čtenářů: Co pro Vás udělaly radnice během posledních čtyřech let? Jak se Vám v těchto městech během posledních let žije?
Pište na nachodsky@denik.cz