Vypadalo to na těžké loučení, nakonec to ale možná bude spíš jako rozchod z rozumu.

Roman Línek, druhý muž lidovců, byl ke svému předsedovi Jiřímu Čunkovi od počátku, i podle ohlasů politických analytiků, velmi loajální. Snaha Čunka hodit přes palubu stranického kolegu Miroslava Kalouska ale mezi nimi znamenala první vážnější roztržku.

„Po událostech minulého týdne cítím jako zodpovědné Čunkovo rozhodnutí odejít z vlády,“ potvrdil včera Línek. Vzjemné výpady Čunka a Kalouska i před televizními kamerami nicméně označil za něšťastné a vina podle něj leží na obou protagonistech spo­ru.

Línek zároveň nevyloučil, že bude na červnovém sjezdu lidovců kandidovat na předsedu strany. „Je zatím brzo to předjímat,“ dodal pardubický vicehejtman.

Jedním dechem přitom odmítl hlasy, že patří jednoznačně k Čunkovu křídlu KDU–ČSL. „Já jsem rok a půl první místopředseda a jako první místopředseda jsem se také choval. Kryl jsem záda. Ovšem záda KDU–ČSL, nikdy jsem se necítil jako prodloužená ruka Čunka.“

Sám se označil „za jednoho z frontmanů“ jakési střední cesty mezi oběma křídly, vzorem je mu Evropská lidová strana; tedy lidovci „západoevropského střihu“. „Nejsem ani Čunkovec, ani Kalouskovec,“ tvrdí o sobě.

Rovněž královéhradečtí lidovci přijali rezignaci Čunka na vládní funkce bez problémů. I když je tamní členské základně Čunek přece jen bližší než Kalousek.