Tento zvyk není ani zdaleka běžný v celé republice. Je to mimořádná tradice, kterou například v jižních Čechách neznají. Holčičí koleda se však v ničem nezadá s tou „pravou" klučičí. Děvčata chodí po domech a pomlázkami koledují sladkosti. Chlapcům symbolicky vyhánějí z těla všechny nemoci a předávají jim energii a sílu.

„Koledujeme už od půl osmé od rána. Je to tradice, dodržujeme ji každý rok," říká Denisa Svatoňová z Bohuslavic, jedna ze čtveřice mladých žen, které se vydaly s pomlázkami do Náchoda. „Chodíme nejen po známých a spolupracovnících, ale i po příbuzných. Musíme jich stihnout opravdu hodně. Někteří nám po poledni už neotevřou," shodují se ženy se smíchem a dodávají, že obvykle dostávají nejen sladkosti, ale ty dospělé i sklenku něčeho na zahřátí. „Do příštího roku bychom se rády naučily dívčí říkanku," uznávají kolednice, které si dosud vystačily s „hody, hody, do provody, dejte vejce malovaný", což je koleda klučičí.

Přestože ony samy chodí koledovat pravidelně, připadá jim, že celkově kolednic ubývá. Několik skupinek prý potkaly, ale jednalo se většinou o malé holčičky.

Skutečnost, že holčičí koleda má v našem kraji svou tradici, potvrzuje i ředitel Městského muzea Nové Město nad Metují Jiří Hladík. „Holčičí koleda čtrnáct dní před Velikonocemi není pouze záležitostí děvčat z Rychnovska. Je totiž rozšířena v celém Podorlicku a zůstává oblíbenou zábavou mladých dívek i v Novém Městě nad Metují, kde je tento zvyk stále živý," uvádí Jiří Hladík.

Zatímco ve městech chodily dívky koledovat včera, některé okrajové části měst a vesnice drží tento zvyk týden před Velikonocemi. Dívky se proto vydají koledovat až v neděli.

Zajímavostí je například situace náchodského sídliště u nemocnice. Říká se, že tamní děvčata chodí na koledu po oba dva týdny. Důvodem je jejich přistěhování se z jiné oblasti, kde obcházely s pomlázkou týden před Velikonocemi. Nyní bydlí ve městě, proto se vydávají za chlapci i dva týdny předem.