VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Louky hostí ptačí festival

Jaroměř/Josefov - Ptačí park Josefovské louky se dnes stane jedním z dějišť celoevropského festivalu ptactva, jehož koordinátorem je v letošním roce poprvé Česká společnost ornitologická. Návštěvníkům se naskytne možnost důkladnějšího poznání parku, který se stává útočištěm stále většího počtu druhů ptáků.

6.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Muzea regionu Valašsko

„Společně si připomeneme zázrak ptačí migrace a poznáme i život pod hladinou tůněk nebo drobné savčí obyvatele luk," uvedl organizátor akce Kamil Čihák.

„Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších osmatřiceti evropských a středoasijských zemích. V Česku je asi padesát lokalit, kterých se festival týká. Návštěvníci Josefovských luk se mohou těšit třeba na procházku s průvodci a experty. Povídat se bude nejen o ptactvu, ale také o nespočtu druhů bezobratlých živočichů, kteří v parku žijí. Chystáme také ukázku kroužkování ptáků," upřesnil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Prohlídka začíná už ráno u rybníka ve Starém Plese.

Vznik ptačího parku v Josefově se v minulosti nepotkával jen s pozitivními ohlasy. Obyvatelé přilehlých oblastí se obávali především množících se komárů.

„V době mého dětství a mládí hnízdili pod Josefovem v mokřadech vodní ptáci. O tom jsem tehdy ani nevěděla, ale věděla jsem o mračnech komárů, kteří nás obtěžovali skoro celé letní dny a ani v noci nám nedopřála ta bzučivá kousavá havěť klid. Mám oprávněné obavy, že toto martýrium začne pro obyvatele Josefova znovu," psali ve své loňské stížnosti manželé Uhlířovi.

Podle ředitele České společnosti ornitologické se ale nic takového nepotvrdilo. Stejně tak pracovníkům městského úřadu v Jaroměři se žádné další výtky k výskytu komárů nedonesly. „Žádné další stížnosti nebyli," uvedla referentka vodního hospodářství Hana Hřivnová.

Právě sobotní festival by měl podle organizátorů návštěvníkům také osvětlit, proč tůňky na Josefovských loukách nemohou být líhništěm komárů, a že ornitologický park tedy není pro Jaroměř a Josefov nebezpečím.

Ptačí park Josefovské louky vzniká už od roku 2008. Projekt má umožnit návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky v nivě Metuje a současně zpřístupnit území návštěvníkům. V současné době už v parku například funguje několik jezírek, která jsou plná obojživelníků, žab či bezobratlých živočichů. Na území pak pozorovatelé spatřili více než 130 druhů ptáků.

Ptáky má lákat závlahový systém

Správci parku také hodlají zprovoznit závlahový systém, který by mohl nalákat další vzácné druhy ptactva. „Ptáci teď vyhledávají lokalitu spíše na tahu. Až se bude používat závlahový systém, čekáme, že by tu měla hnízdit například čejka chocholatá," dodal Vermouzek, který by rád vše stihl ještě v letošním roce.

Do budoucna má návštěvníkům parku sloužit třeba malá terénní stanice, několik pozorovatelen a pozorovacích věží vzájemně propojených chodníky.

Bronislav Jaroš

Autor: Redakce

6.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před šesti lety zemřel na Hrádečku Václav Havel
19

Před šesti lety zemřel na Hrádečku Václav Havel

Stavba dálnice D11 u Hradce Králové.

Dostavbu D11 blokují Děti Země

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v prosinci roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Konec ledna bude patřit nadějím

Náchod - Fotbalový oddíl FK Náchod pořádá v házenkářské hale na Hamrech na sklonku ledna několik mládežnických turnajů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT