Akce s názvem Šonovské peklo se ve zdejší stanici fríských koní „U Valášků" uskutečnila už potřetí.

Z čertovské polní kuchyně voněly bramboráky, děti si pochutnávaly na palačinkách s ovocem nebo banánech v čokoládě, tatínci okusili „Čertovy voči" kvasící ve slivovici a všichni měli radost hlavně z toho, jak obrali čerty o diamanty při hrách a soutěžích.

„Je mi lépe jako čertovi, ani se mi nebude chtít sundat oblek," litoval temperamentní herec a moderátor Martin Dejdar. Rohy v jeho kudrnách vypadaly doslova jako opravdové. „Je to neuvěřitelná akce. Vůbec jsem netušil, že se tu sejde tolik lidí v tak malé vísce," nešetřil chválou a postupně pózoval před fotoaparáty snad se všemi, kteří do pekla zavítali.

„Jsem nadšený, že se mi i letos podařilo uskutečnit, co jsem si vzal do hlavy," radoval se organizátor Milan Rousek, který mimo jiné dohlížel i na oheň v polní kuchyni, aby nejen vyhládlí čerti měli dostatek bramboráků. Ty se letos připravovaly ze 160 kil těsta. „První rok jsme začínali se třiceti pěti kily těsta a vloni nám nestačilo ani šedesát. Letos jsme se dobře připravili," řekl se smíchem Milan Rousek.

To, že se akce i letos vydařila, potvrzovaly úsměvy hlavně těch nejmenších. Děti se čertů převážně nebály a vesele s nimi soutěžily. Některé pro jistotu slibovaly, že budou hodné, aby neskončily u pekelníků v pytli. „Doufám, že všechny děti odcházely postrašené, aby věděly, že nemají zlobit a odnesly si spousty dárků a zážitků," uvedl spokojeně Milan Rousek. „Vždyť je to akce pro děti, pro ně to děláme," dodal.

Když se konalo Šonovské peklo poprvé, přijel na inspekci lucifer Tomáš Magnusek. V loňském roce už organizátor přemýšlel, jakou další postavou by program zpestřil. „Tomáš tenkrát natáčel Jedlíky a viděl jsem jeho fotografii s Dádou Patrasovou. A bylo rozhodnuto. Vymysleli jsme to jako příběh „návrat luciferky"," zavzpomínal Rousek.

Dádu Patrasovou vloni přivezli v kočáře taženým frískými koňmi. A lidem se to líbilo. Jejich zvědavost, co bude v příštím roce, pochopitelně rostla. „Mám rád výzvy, i když to jsou někdy trochu nervy. Ale myslím, že se to opět vydařilo a Martin Dejdar měl úspěch. Přišlo okolo tisícovky lidí," dodal spokojeně.

Letošní novinkou byla čertovská hra o ceny. Za výtěžek z prodeje slosovatelných lístků by organizátoři akce rádi nechali zhotovit kalendář pro stanici fríských koní, který potěší i příznivce tohoto nádherného plemene.

„Jsme doslova nadšení. Akce se povedla a moc se nám líbila. Děti se ze začátku trochu bály, hlavně u vstupu, kde je vítali čerti a na obličeji si je označili černou šmouhou. Pak se ale rozdováděly a osmělily u soutěží a byly ve svém živlu. Pokud bude Šonovské peklo i za rok, určitě přijedeme," slíbila Jana Zítková, která přijela spolu s rodinou až z Hradce Králové.

Mezi organizátory patřili nejen Milan Rousek za polní kuchyni, ale i filmař Tomáš Magnusek, zdejší stanice fríských koní U Valášků a občanské sdružení Toulky přírodou.