Během jednoho roku ochránci přírody nahlásili na Náchodsku už dva případy podezřelého úmrtí tohoto v České republice chráněného zvířete.
„Mohu jen potvrdit, že jsme skutečně vyjížděli k uhynulému vlkovi. Zatím však nechci spekulovat o způsobu jeho smrti. I proto jsme kontaktovali kriminalisty a tělo vlka odeslali na expertízu,“ informovala vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko Hana Heinzelová. Zda se budou nakonec kriminalisté tímto skutkem zabývat, určí tedy až nařízená pitva. „Do té doby nechci předjímat, zda byl, či nebyl zastřelen,“ doplnila Heinzelová. Kdy však budou výsledky pitvy, neuměla předjímat.
Zdrženlivá byla zatím i Policie ČR. „Teprve pitva, respektive expertíza ukáže, zda se činem budeme, či nebudeme zabývat,“ uvedla mluvčí královéhradecké krajské policie Lucie Konečná. Ta se také vrátila k podobnému případu z loňského března, kdy byl nalezený mrtvý vlk v katastru obce Heřmánkovice na Broumovsku. Tento vlk měl v těle kovové částice, které mohly naznačovat, že byl vlk zastřelený. „Protože provedeným šetřením se nezjistilo, že skutek spáchala určitá osoba, na základě čehož by bylo možné zahájit trestní stíhání, byl případ odložený. Pominou-li však tyto skutečnosti, bude trestní řízení zahájené,“ doplnila mluvčí.
Jelikož vlk patří mezi zákonem chráněné druhy, je jeho úmyslné usmrcení trestným činem, kdy pachateli hrozí až tříletý trest. Před čtyřmi lety v dubnu byl nelegálně zastřelený vlk u Konětop na Mělnicku. „Jedná se o první doposud zdokumentovaný případ nelegálního zabíjení vlků v ČR," uvedla tehdy mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.