Pejskar v této souvislosti podal na praktické lékaře stížnost adresovanou České lékařské komoře, Krajskému úřadu a zdravotní pojišťovně. Praktičtí lékaři však stížnost považují za vykonstruovanou a zcela absurdní. Jak uvedl lékař Jan Bělobrádek, předseda Sdružení praktických lékařů okresu Náchod, oporou v tomto názoru jim je nečinnost výše zmíněných institucí, neboť stížnost odložily bez jakéhokoliv projednání s lékaři. „Domníváme se, že celá záležitost má ryze demonstrativní charakter. Jejím cílem zřejmě mělo být ovlivnění praktických lékařů, aby pracovní neschopnost u uchazečů o zaměstnání posuzovali podle jiných kritérií než u ostatních nemocných. Vnímáme také výrazný rasový podtext,“ říká k situaci lékař Bělobrádek.

Ředitel ÚP Pejskar výtky lékařů ke svému počínání odmítá a tvrdí, že minimálně 13 lékařů na Broumovsku, Jaroměřsku a Náchodsku vystavilo nezaměstnaným vedených v evidenci ÚP pracovní neschopnost či je na požádání ošetřilo v době, kdy se měli dostavit na ÚP kvůli nabídce zaměstnání. “Příkladem je nezaměstnaný, který se měl dostavit na ÚP, ale nepřišel. S takovým člověkem může být zahájeno správní řízení a může být vyloučen z naší evidence. Za dva dny se však dostavil a přinesl s sebou pracovní neschopnost. Nechci obviňovat lékaře, že to dělají záměrně, ale vím o zrhuba třiceti případech, kdy se to stalo. Rozhodně odmítám nařčení s rasového podtextu. Je to úplný nesmysl. Nedělíme nezaměstnané na Romy či neromy,“ brání se ředitel ÚP. Jak nám včera sdělil, mají v evidenci od roku 2002 uchazeče o zaměstnání, který byl za tu dobu 1018 dní v pracovní neschopnosti. „Vždy, když mu byla doručena doporučenka na veřejně prospěšné práce, hodil se marod,“ uvedl příklad ředitel Pejskar.

Praktickým lékařům se také nelíbí, že stížnost míří i proti jejich neaktivním kolegům. „Jeden z obviňovaných lékařů tragicky zahynul osm měsíců před podáním stížnosti, další kolegyně byla již šest měsíců v důchodu,“ upozornil Bělobrádek, který se domnívá, že existuje podezření, že úřad státní správy cíleně koná v neprospěch rovnosti mezi občany. „Proto jsme podali podnět k prošetření kanceláři ombudsmana,“ dodal s tím, že lékaři nepodlehnou nátlaku na etický rozměr své práce a k pacientům nebudou přistupovat rozdílně s ohledem na jejich rasu a momentální sociální zakotvení. Prošetření případu ombudsmanem vítá i ředitel ÚP Pejskar. „ Určitě to vítám a budu rád, když se tím bude ombudsman zabývat,“ prohlásil Pejskar.