Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Machovští žáci si posvítí na chování turistů v přírodě

Machov - Obrovské štěstí se nedávno usmálo na místní základní školu. I přes svou malou velikost se jí totiž jako jedné z mála vzdělávacích zařízení naší republiky podařilo zapojit do velké celoevropské akce nazvané Evropské školy pro živou planetu.

22.10.2008
SDÍLEJ:

Školáci z machova mají k přírodě kladný vztah. Nyní se zapojili akce Evropská škola pro živou planetu. Svůj projekt odprezentují v anglickém jazyce před mezinárodní porotou. Foto: Zuzana Kubečková

Cílem účasti bude vytvořit kvalitní ekologický projekt, který poté machovští žáci, stejně jako dalších třicet vybraných škol z Evropy, odprezentují v angličtině před mezinárodní porotou. Tvůrci nejlepší práce se mohou těšit na týdenní pobyt v Alpách.

Zajímavá akce, organizovaná ve spolupráci se Světovým fondem na ochranu přírody, má za úkol především přimět děti k tomu, aby se zamyslely nad tím, jakým způsobem mohou ony samy planetu chránit.

Zmapují trasy

„Rozhodli jsme se, že náplň našeho ekologického projektu bude věnována pohybu turistů v CHKO Broumovsko. Ekotým složený z patnácti žáků bude po celý školní rok pod vedením učitelky Anny Laslettové sledovat turistické stezky v okolí a mapovat chování výletníků. Výsledkem několikaměsíční práce bude zmapování odpočívadel, zastávek, vyhlídek a tras. Jde nám především o to, abychom zjistili, jak turisté nakládají s odpadky, jak se v krajině chovají. Na nejfrekventovanější místa pak umístíme odpadkové koše a zajistíme jejich pravidelné čištění. Žáci dále vytvoří v hodinách informatiky informační tabule, které budou na odpočívadlech nabádat turisty k tomu, aby dbali na čistotu krajiny,“ popsala náplň projektu ředitelka školy Helena Martincová.

Podle jejich dalších slov musí žáci po celý rok také komunikovat s ostatními evropskými školami a na závěr připravit prezentaci projektu. Výborné komunikační schopnosti pak budou muset prokázat především v květnu, kdy celý projekt pojedou obhajovat před mezinárodní porotu do Vídně.

„Domnívám se, že účast v této akci je velkou příležitostí pro žáky, jež to s učením myslí vážně a na dobrých studijních výsledcích jim opravdu záleží. I kdybychom v závěrečném hodnocení nedosáhli na přední místo, zapojení do projektu bude pro děti jistě velkou zkušeností,“ je přesvědčena Helena Martincová.

Chtějí být ekoškolou

Účast v projektu Evropské školy pro živou planetu nebude rozhodně prvním okamžikem, kdy machovští žáci přijdou do styku s ekologií. Škola je totiž svým velmi kladným vztahem k přírodě známá. Svědčí o tom například fakt, že děti jsou denně vedeni ke správnému třídění odpadků, k šetření energie, k úspoře vody a k péči o vnitřní i vnější prostředí školy. Není proto divu, že machovské vzdělávací zařízení vzhledem ke svým ekologickým aktivitám právem usiluje o získání titulu Ekoškola.

„Protože se nám již povedlo splnit většinu úkolů nutných k získání titulu Ekoškola, požádáme sdružení TEREZA o jeho udělení v květnu 2009. Pro tento mezinárodní titul bychom si rádi zajeli do Prahy do Senátu ČR, kde se každoročně školám propůjčuje, “ uvedla Helena Martincová.

(Zuzana Kubečková)

22.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Nahodil Náchod konečně motory?

Náchodsko - Až v pátém kole se dočkali premiérového vítězství v letošním ročníku Krajské ligy mužů hokejisté Náchoda. O překvapení se pak postaral Hronov, který zvítězil na horkém ledě Nové Paky. Bez vstřeleného gólu a bez bodů se naopak vraceli z Třebechovic hokejisté Jaroměře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení