Běžecké trasy se tím prodlouží o dalších 15 kilometrů na celkových 155. Blanka Nedvědická, ředitelka Jizerské obecně prospěšné společnosti, která se o magistrálu stará, řekla, že to je výsledek několikaměsíčních složitých jednání s Lesy ČR, Povodím Labe i ochranáři. Silnice kolem Soušské přehrady se na zimu uzavírá. Jizerská o.p.s. získala od Povodí Labe výjimku, aby tam mohla jezdit rolba a udržovat tratě.

"Protože se bude pohybovat v ochranném vodohospodářském pásmu, bude muset mít biologicky odbouratelné náplně," dodala Nedvědická. Nový úsek povede krásnou krajinou po silnici kolem vodní hladiny Soušské přehrady ke Kůrovci, kde se napojí na hlavní trasu magistrály.

Upravovat se bude i Darrská cesta, které přiblíží běžkaře k osadě Jizerka. Nové nástupní místo využijí hlavně běžkaři z okolí Desné. "Odlehčí to přetíženým lokalitám, například Bedřichovu, a rozšíří se tím nabídku sportovního vyžití pro občany a návštěvníky Desné," dodal tamní starosta Marek Pieter.

 

Obec si slibuje, že to povede k rozvoji cestovního ruchu. Jizerská o.p.s. bude trasu upravovat dle potřeby, nejméně však dvakrát týdně. Na Magistrálu se dá nyní nastoupit v Bedřichově, Liberci, Jablonci nad Nisou, Hraběticích, na Jizerce, Albrechticích, Josefově Dole, Horním Polubném, Kořenově, Novém Městě pod Smrkem, na Smědavě a v Oldřichově v Hájích.

Ročně ji využije asi půl milionu běžkařů, z nichž třetinu tvoří stálí návštěvníci.