Magor měl pohřeb19. listopaduve 13 hodin v Kostelním Vydří na Českomoravské vysočině v kostele Panny Marie Karmelské.

Kromě procesí stoupenců undergroundu, mnoha příznivců a přátel Magora na poslední cestě doprovodí také jeho velký kamarád, signatář Charty 77 a před rokem 1989 disident Stanislav „Guma“ Pitaš z Šonova u Broumova. Ten v hospodě, doma i v blízkosti svého domu pravidelně pořádá hudební akce. Právě do Šonova humpolecký rodák Jirous často zajížděl.

„Odešel mně kamarád a přítel, s kterým jsem se ještě v neděli 6. listopadu domlouval, že k nám asi na týden přijede s Dášou Vokatou. Vyjednal jsem Martinovi čtení, na kterém by se střídal s hraním Dáši na gymnáziu v Broumově a v Obchodní akademii v Náchodě,“ svěřil se nám Pitaš. Ten připomenul, že Jirous měl Šonov a celý tento kraj rád. Byl například nadšený z alejí podél cest. Uvítal, že alej do Šonova, která se mu opravdu líbila ze všech nejvíc, si v soutěži o nejkrásnější alej vede tak dobře.

Byl to tvrdej a rovnej chlap

„Martin byl tvrdej a rovnej chlap, tak jako duby, které měl rád. Nikdy nezapomenu na okamžiky strávené s ním. I když někdy to byly chvíle šílené. Například, když jsem jej vezl v září 2009 do jeho rodného města Humpolce, kam byl pozván, aby převzal pamětní medaili Dr. Aleše Hrdličky, světoznámého antropologa,“ vzpomíná Pitaš.

Tyto medaile se udělují ve dvou rovinách - občanské a odborné. Ivan Martin Jirous převzal čestné ocenění za to, že „se významnou měrou zasloužil o rozvoj i reprezentaci města Humpolec, za pevné morální a občanské postoje, mimořádné vlastnosti a zásluhy a za příkladné činy provedené v obecný prospěch.“

Prodám medaili za slivovici

„Když po převzetí tohoto ocenění vylezl venku na lavičku, kde mu vyhrávala dechovka písně, které si přál, a začal vykřikovat, že prodá tuto medaili tomu, kdo mu dá na slivovici, tak jsem ji rychle od něho koupil já. To když jsem viděl, jak různé existence otevírají své peněženky,“ uvedl Pitaš, jenž má medaili v hospodě, kterou v Šonově u Broumova provozuje. „Mám ji ve výši očí a nelze ji přehlédnout, tak jako nešlo přehlédnout jeho samotného,“ připomenul Magorův přítel.

Výtvarník Libor Krejcar, který byl na výletě v Humpolci s nimi, Pitašův počin okomentoval slovy: „Dobře jsi udělal. Majetek má zůstat v rodině.“ Podle Pitaše odešel největší český básník současné doby. „Odešel rovný chlap s tvrdou pěstí a hlavou. Odešel chlap s nesmírně citlivou duší a obrovským srdcem. Jsem rád, a je to pro mě čest, že jsem mohl být jeho přítel a byla pro mne čest jej mnohokrát hostit ve svém domě. Bohužel poslední hostinu si dá jinde,“ dodal smutně Pitaš. (Hynek Šnajdar)