Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitelé domů se už nebudou muset starat o úklid chodníků?

Náchodsko /FOTOGALERIE/ - Zima ještě neřekla své poslední slovo a drží se zuby nehty. Radost z toho mají zejména milovníci zimních sportů a děti. Vrásky na čele však sněhová nadílka dělá nejen silničářům, ale také majitelům chodníků, kteří musejí den co den odklízet napadaný sníh a vrstvy ledu. DISKUTUJTE U TOHOTO ČLÁNKU.

20.2.2009 1
SDÍLEJ:

Odklízení sněhu v Novém Městě nad Metují.Foto: Michal misha Fanta

Přestože chodníky patří obcím, jejich úklid zůstával na vlastnících přilehlých nemovitostí. To by se však mohlo nyní změnit. Za stav chodníků budou pravděpodobně odpovídat přímo jejich vlastníci. Poslanecká sněmovna tuto středu schválila senátní novelu, podle které by už majitelé domů neměli být odpovědni za škody způsobené jejneutěšeným stavem chodníků. Výjimku by tvořila skutečnost, že majitel domu je zároveň vlastníkem chodníku. Novela ale čeká ještě na případné schválení Senátem.

Co na to radnice v náchodském okrese? “Podle mého soudu je to špatně a není to příliš domyšlené,“ okomentoval rozhodnutí poslanců Tomáš Hubka, starosta České Skalice. Podle něj by to způsobilo městu spoustu problémů a zvedlo by to finanční náklady na zimní údržbu. „Jedním ze zásadních problémů je, že nedisponujeme příslušnou technikou na úklid chodníků. Personálně jsme schopni to zajistit, ale techniku, na níž bychom museli vynaložit nemalé prostředky, prostě nemáme. Kromě toho by se musel změnit plán zimní údržby,“ řekl Deníku Hubka. Za posledních pět roků došlo ve městě Boženy Němcové ke dvěma úrazům na chodnících vlivem jejich špatného stavu. „Řešilo se to pojistkou,“ uvedl českoskalický starosta.

Také Petr Mědílek, starosta Červeného Kostelce, hovoří v této souvislosti o zvýšených výdajích pro město. „Jestliže si nyní někdo vyhrnul desítky metrů chodníku, teď to bude muset udělat město. Techniku sice máme, ale není vhodná na všechny typy chodníků. Někde bude muset nastoupit lidská síla a pro tyto účely máme dva lidi. Pokud by to bylo schváleno, a já si myslím, že ne, nebude tento počet lidí patrně stačit,“ uvedl Mědílek, který před svým vlastním domem nyní chodník uklízí od sněhu ráno a podle potřeby také večer.

Názory občanů a obchodníků se na úklid a údržbu chodníků rozcházejí. „Já bych to uvítala. Už mám přes sedmdesát a nemám dost sil, abych chodník uklízela. Teď napadlo dost sněhu a myslím si, že by to město uklidit mělo,“ svěřila se Marie Pejchalová v náchodské ulici Kamenice. Opačný pohled nabídl Jiří Rosa z České Skalice, který má v ulici Boženy Němcové obchod s obuví. „Podle mě je to vizitka každého obchodníka, aby měl dobře uklizený chodník, i když mu nepatří. Když napadne přes noc sníh, přece nebudu čekat až přijede nějaká fréza a uklidí to. Uklidím to sám, aby se zákazníci nebrodili sněhem. Jsem přesvědčen, že se na to dívají podobným způsobem i mnozí ostatní obchodníci. Já budu uklízet, odpovědnost za případný úraz převezme město,“ dodal Rosa. Petr Soukup z Jaroměře, který je majitelem rodinného domu, trvá na tom, aby vlastníci domů sníh z chodníků uklízeli, i když jim nepatří. „V minulosti patřil úklid chodníků před vlastním domem k samozřejmosti. Domnívám se, že by to tak mělo zůstat. Člověk to dělá pro sebe i pro ostatní spoluobčany. Na to nepotřebujeme vyhlášky a ani zákony,“ prohlásil Soukup. Františkovi Stránskému z Náchoda je lhostejné, zda chodník uklidí majitel domu či město. “Je mi to skutečně jedno. Důležité je, aby byl chodník čistý. Před dvěma lety jsem si v Komenského ulici zlomil v zimě ruku, když jsem upadl na zledovatělém chodníku. Nikdo mi nic nedal,“ postěžoval si Stránský.

Autor: Hynek Šnajdar

20.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební komise v Rožmitále u Broumova měla na strosti nejmenší okrsek na Broumovsku. S přenosnou volební urnou navštívily členky volební komise i manžele Žočkovy, pro které by kvůli vysokému věku byla návštěva volební místnosti náročná.
3

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Volby v železničním muzeu "výtopna" v Jaroměři.
13

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Náchod - Do volebních místností dnes zavítali i političtí matadoři - předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, místopředseda ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke i poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení