Co všechno si mohu přivézt z dovolené? Je povoleno koupit si v zemích Evropské unie cokoliv a do republiky to dovézt bez cla?

Podobnými dotazy je v posledních týdnech doslova „bombardováno“ Celní ředitelství v Hradci Králové.

„Množstevní limity výrobků, které si pro osobní potřebu mohou občané České republiky dovézt, aniž by zaplatili dovozní clo, DPH a spotřební daně, případně porušili daňové předpisy, skutečně existují,“ říká Jitka Fajstavrová, tisková mluvčí celníků. „Zásadní rozdíl spočívá v tom, odkud je lidé přivážejí.“

Pokud lidé nakoupili v členských státech Evropské unie, jedná se o „převážení“ mezi zeměmi. Když se vracejí z tzv. „třetích“ zemí, je to už klasický „dovoz“ zboží.
„Třetími zeměmi označujemevšechny státy, které nejsou v evropské sedmadvacítce,“ vysvětluje mluvčí Fajstavrová. „Je dobré třeba na internetu sledovat aktuální stav. Členských zemí přibývá, a lidé o nich mnohdy ani nevědí.“

Při návratu z „třetích“ zemí čeká cestující celní kontrola. V osobním zavazadle mohou mít zboží, které očividně není určeno ke „kšeftování“. Jsou to věci osobní potřeby nebo dárky. Přesné množství stanoví předpisy (viz tabulka). Osvobození od cla, DPH a spotřební daně platí pro zboží v zavazadlech lidí nad sedmnáct let.

Limity ovšem platí i pro zboží dopravované mezi unijními státy. Odpadly sice prohlídky na hranicích, celníci se však do kufru auta mohou podívat i při běžné policejní silniční kontrole stovky kilometrů od hranic. “Pro osobní potřebu se mohou dopravovat bez dokladů o zdanění vybrané výrobky zatížené spotřební daní,“ vysvětluje Jitka Fajstavrová. U vyššího množství, než předpis stanoví, budou celníci chtít vidět prodejní doklady, na kterých je daň vyčíslena.

Celníci hlídají, aby je nějaký mazaný odchodník „neoblafnul.“ „Při posouzení, zda se skutečně jedná o dopravu vybraných výrobků určených pro osobní spotřebu, se bere v úvahu, zda je fyzická osoba podnikatelem. Potom je kontrola důkladnější a přísnější,“ upozorňuje mluvčí Fajstavrová.


ČEHO SI CELNÍCI V ZAVAZADLECH NEVŠIMNOU

U ZBOŽÍ ZE TŘETÍCH ZEMÍ DO ZEMÍ EU je každému cestujícímu v osobním zavazadle osvobozeno od cla, DPH a spotřební daně zboží zcela neobchodní povahy, tzn. dovážené příležitostně a určené k osobnímu užívání cestujícím nebo členy jeho rodiny nebo jako dar. Toto zboží ovšem nesmí povahou ani množstvím svědčit o obchodním záměru. Osvobození platí pro zboží od každého druhu jen v tomto množství (u cestujících, kteří dovršili sedmnácti let věku):

1) Tabákové výrobky:
200 kusů cigaret
nebo100 kusů doutníčků (doutníky o hmotnosti nejvýše 3 g na kus) nebo 50 kusů doutníků nebo 250 gramů tabáku ke kouření, případně procentní podíl jednotlivých druhů tabákových výrobků.
2) Alkoholické výrobky:
destiláty a lihoviny se skutečným obsahem alkoholu vyšším než 22 %
objemových: 1 litr
nebo destiláty a lihoviny, aperitivy vyrobené z vína nebo alkoholu se skutečným obsahem alkoholu nepřevyšujícím 22 % objemových; šumivá vína, likérová vína: 2 litry, příp. procentní podíl jakékoliv kombinace druhů alkoholu a tichá vína: 4 litry a piva: 16 litrů.
3) Pohonné hmoty v běžné nádrži a v přenosné nádrži nejvýše 10 litrů.

Další zboží, které zakoupíte a dovezete do zemí EU, bude od cla a DPH osvobozeno, pokud jeho celková hodnota nepřesáhne 300 EUR na osobu. V případě cestujících v letecké a námořní dopravě je peněžní hodnota zvýšena na částku 430 EUR. Členské státy mohou peněžní hodnotu snížit u cestujících mladších patnácti let, max. však na 150 EUR.
U ZBOŽÍ V RÁMCI ZEMÍ EU lze pro osobní potřebu dopravovat bez dokladů o zdanění (prodejní doklady, na kterých je vyčíslena SPD) výrobky zatížené spotřební daní (tzv. vybrané výrobky), jejichž množství nebude přesahovat:

1) minerální oleje s výjimkou zkapalněných ropných plynů dopravovaných v tlakových nádobách o hmotnosti náplně do 40 kg včetně množství dopravované v běžných nádržích a přenosných nádržích max. 20 litrů,
2) zkapalněné ropné plyny v tlakových nádobách o hmotnosti náplně do 40 kg včetně 5 tlakových nádob,
3) konzumní líh a lihoviny: 10 litrů konečných výrobků,
4) pivo: 110 litrů,
5) meziprodukty: 20 litrů,
6) víno: 90 litrů, z toho u šumivých vín 60 litrů,
7) cigarety: 800 kusů,
8) cigarillos a doutníky o váze menší než 3 g/kus: 400 kusů,
9) ostatní doutníky: 200 kusů,
10) tabák ke kouření: 1 kg.

Při posouzení, zda se jedná o dopravu vybraných výrobků určených pro osobní spotřebu, se bere v úvahu skutečnost, zda je fyzická osoba podnikatelem a z jakých důvodů vybrané výrobky nabyla; místo, kde se vybrané výrobky nacházejí, nebo způsob dopravy; doklady k vybraným výrobkům; množství a povaha vybraných výrobků.

Další informace můžete najít na stránkách Celní správy www.celnisprava.cz