VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé zamyšlení za odkazem listopadových událostí 1989

Česká Skalice - Souhlasím s W. Churchillem, že demokracie je tím nesložitějším způsobem vládnutí. Ale, že ještě nikdo neobjevil lepší…

20.11.2014
SDÍLEJ:

PETR FEJFAR. Foto: Hynek Šnajdar

V demokracii je však nesmírně důležité jak ti, kteří jsou k vládnutí určeni výsledkem voleb, demokracii chápou a realizují. Zda tak, jak říká Václav Havel s respektem k tomu, že jim morálně svazuje ruce, nebo pragmatickým pohledem, že jim otevírá neomezené možnosti jen na základě matematické nadpoloviční většiny.

A právě toto je největší úskalí demokracie. Můžeme mít bezvadnou Ústavu, svobodné volby, zákony, propracované systémy řízení státu, měst a obcí a bude nám to k stejně ničemu, když významné posty budou zastávat lidé bez opravdové úcty k demokracii. Když tito lidé nebudou v nitru demokraté, ale jen matematici a technokraté. Když nebudou dbát a hájit i zájmy menšiny, když nebudou prosazovat zásady demokratických brzd a protivah. Neříkám, že to nutně musí znamenat likvidaci demokracie a návrat totality, spíš to znamená plíživý návrat šedé normalizace. Kdo ji zažil, ví, o co jde…

Proto je třeba nejen nadále připomínat odkaz idejí listopadu 1989. Ale je potřeba vysvětlovat novým generacím celé šílené dvacáté století v souvislostech. A to nejen dobu totality, ale i fašismu, první republiky, dvou světových válek, doby Rakousko-Uherské monarchie.

Věřím, že šílené dvacáté století skončilo už právě závěrem roku 1989 a nic tak hrozného nás v budoucnosti nepotká…

Petr Fejfar

Autor: Redakce

20.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební komise v Rožmitále u Broumova měla na strosti nejmenší okrsek na Broumovsku. S přenosnou volební urnou navštívily členky volební komise i manžele Žočkovy, pro které by kvůli vysokému věku byla návštěva volební místnosti náročná.
3

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Volby v železničním muzeu "výtopna" v Jaroměři.
13

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Náchod - Do volebních místností dnes zavítali i političtí matadoři - předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, místopředseda ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke i poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení