VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malotřídka láká žáky i na jízdné

Náchodsko - Termíny zápisů do prvních tříd základních škol se nezadržitelně blíží. Zatímco některé školy se připravují na nápor předškoláků, jiné musejí o každého budoucího žáčka doslova bojovat. Lákají děti i rodiče na různé aktivity, zájmové činnosti a nabízejí výhody navíc.

14.1.2014
SDÍLEJ:

Poprvé ve škole.Foto: Martin Třískala

Například vesnická dvoutřídní Základní škola a Mateřská škola v České Čermné proplácí svým žákům jízdné. „Zavedla to paní starostka pro děti z okolních vesnic, a to z důvodu ubývání žáků," vysvětluje ředitelka školy Libuše Prokopová.

„Rodiče tuto nabídku vítají. Jízdné jim proplácíme zpětně jednou za dva měsíce," potvrdila starostka České Čermné Eva Smažíková. Současnou situaci vnímá jako boj o prvňáčky, na druhou stranu v nižším počtu dětí ve třídě vidí obrovskou výhodu. „Mají tu vše, co potřebují," míní starostka.

Jízdné se proplácí už sedmým rokem. Další výhodou je, že vyučování navazuje na autobusové spoje.

V současné době mají ve škole sedm prvňáčků a očekávají, že k zápisu se dostaví čtyři až pět předškoláků. Jestli přijdou další, to se uvidí. „Jsou to děti z místní školky, proto o nich víme. Děti, které k nám do mateřské školy vozí rodiče z Náchoda, většinou nastoupí do základní školy už v místě bydliště," popisuje ředitelka. Snaží se podnikat vše proto, aby se zdejší škola udržela. Měla by totiž mít alespoň 24 žáků, jinak musí obec doplácet zaměstnancům na platy.

V předchozích letech se celkový počet žáků školy pohyboval okolo 24, vloni jich bylo o tři méně a v letošním školním roce ještě jeden ubyl. „Poslala jsem letáčky s informacemi, jaké výhody a vyžití nabízíme, i do náchodských mateřských škol a věřím, že rodiče naše nabídka zaujme," doufá Libuše Prokopová.

Venkovská škola se snaží bojovat o přízeň i různými aktivitami, množstvím zájmových kroužků ve školní družině, občas i víkendovou akcí. „Spolupracujeme i s polskou školou ze sousední Březové. Třídy jsou vybavené moderní výpočetní technikou, okolí školy je zdrojem pro výuku i relaxaci," vyjmenovává ředitelka některé z výhod.

To Základní škola Pavlišovská v Náchodě už na boj o prvňáčky jen vzpomíná. Na přelomu 70. a 80. let minulého století byla uzavřená a znovu ji otevřeli až v roce 1990. Před osmi až devíti lety opět pro nedostatek žáků hrozilo, že skončí. „Díky rodičům se nezavřela, i město nás podporuje. Ač je naše škola malá co do počtu dětí a nachází se v místní části Babí, o žáky nebojujeme. Rodiče si nás musí najít a vždycky najdou," konstatuje ředitelka Zuzana Hoffmannová. Kolik předškoláků se dostaví k zápisu, netuší.

Také tato škola, aby se stala atraktivnější, však nabízí spoustu výhod a aktivit navíc. „Zavedli jsme školičku pro budoucí prvňáčky, spolupracujeme se školou ze sousední polské Čermné, v rámci družiny nabízíme množství zájmových kroužku. Během roku pořádáme mnoho akcí pro děti i rodiče," popisuje Zuzana Hoffmannová.

O prvňáčky rozhodně nemusejí příliš usilovat v Základní škole Komenského v Náchodě. Zde se i v příštím školním roce otevřou hned tři první třídy. Škola se těší velké oblibě, ale ani zde vedení netuší, kolik předškoláků přivedou rodiče k zápisu. „Víme, že má být poměrně hodně prvňáčků, ale taková situace byla i v předchozích dvou letech a všichni, kteří se k nám hlásili, byli přijati," informovala Jaroslava Štěpová, zástupkyně ředitele pro nižší stupeň.

Autor: Regina Hellová

14.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení