Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marihuana pro zdravotní účely? Lidé jsou pro

Východní Čechy – Legalizace pěstování a užívání marihuany pro zdravotní účely nachází stále větší podporu u české veřejnosti.

20.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv

Většinové je již také přesvědčení, že užívání marihuany je méně škodlivé než kouření cigaret či požívání alkoholu. I přesto však stále většina veřejnosti nesouhlasí s případnou úplnou legalizací držení, pěstování a užívání marihuany v Česku.

Co je však ještě zajímavější, s užíváním marihuany má zkušenost nadpoloviční většina populace. Vyplynulo to přitom z výzkumu, který společnost Sanep provedla rovnoměrně na celé dospělé populaci, tedy mezi respondenty od 18 do 69 let. Vzhledem k tomu, že s věkem ubývá lidí, kteří mají s marihuanou zkušenost, znamená to, že mezi lidmi mladšími 30 let je „tráva“ silně rozšířená.

Při podobném výzkumu, který před osmi lety provedla společnost CVVM, byla rozšířenost marihuany mnohem menší. Užití nějaké měkké drogy (marihuany či méně rozšířeného hašiše) tehdy přiznalo jen 16 % respondentů.

„S užíváním marihuany má své zkušenosti 56,5 procenta dotázaných, což je také o dva a půl procentního bodu více než v říjnu loňského roku, kdy jsme provedli podobný výzkum,“ řekl Oldřich Zajíc ze společnosti Sanep.

S úplnou legalizací, držením, pěstováním a užíváním marihuany vyjádřilo v souhrnu aktuálně souhlas 42 procent dotazovaných.

„Většinově tedy nadále posiluje negativní postoj české veřejnosti k případné úplné legalizaci marihuany. Výrazně však narůstá počet souhlasných hlasů s legalizací, držením, pěstováním a užíváním marihuany pouze pro zdravotní účely,“ podotkl Oldřich Zajíc.

Zatímco v říjnu loňského roku náš průzkum zaznamenal v této otázce 53 % kladných hlasů, počátkem června letošního roku již marihuaně pro lékařské účely dává zelenou 61,8 % dotazovaných.

„Za tímto nárůstem kladného vnímání marihuany jako léčícího prostředku ze strany většiny české veřejnosti může bezesporu medializace případů, kdy marihuana pomáhá například při léčbě Parkinsonovy choroby či zmírňování následků chemoterapie apod. Podstatný je v těchto případech i postoj některých lékařů, kteří marihuanu pro lékařské využití v daných případech podporují nebo nevylučují její pozitivní účinky,“ dodal analytik.

Stále rozpačitý je postoj široké veřejnosti k otázce škodlivosti užívání marihuany v porovnání se škodlivými účinky cigaret nebo alkoholu. Aktuálně 49,9% respondentů vnímá jako škodlivější kouření cigaret a požívání alkoholu.

„Je tak zřejmé, že je marihuana vnímána jako možná brána k tvrdým drogám. I přes tyto obavy se však marihuana těší poměrně velké oblibě a zájmu většiny veřejnosti a v tuto chvíli lze říci, že ji vnímá jako méně škodlivou již těsná většina veřejnosti,“ dodala výzkumná zpráva.

Proti úplnému zákazu marihuany, která je vnímána jako tzv. lehká droga a ze zákona je stanoven limit, který smí mít její uživatel beztrestně u sebe k vlastní potřebě, je 60,2 % dotázaných. To je o pět procent více, než podle říjnového průzkumu.

Marihuana je v Česku nejrozšířenější tzv. lehkou drogou a nachází stále více příznivců.

Markantní je však zejména zvyšující se zájem o její užívání v případě specifických zdravotních problémů.

Autor: Kamil Dubský

20.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

STEJNĚ jako v loňském roce se nepoběží do Náchoda po hlavní silnici, ale po cyklostezce.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Nahodil Náchod konečně motory?

Náchodsko - Až v pátém kole se dočkali premiérového vítězství v letošním ročníku Krajské ligy mužů hokejisté Náchoda. O překvapení se pak postaral Hronov, který zvítězil na horkém ledě Nové Paky. Bez vstřeleného gólu a bez bodů se naopak vraceli z Třebechovic hokejisté Jaroměře.

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení