Jmenuji se Markéta Klemmová, pocházím z Náchoda a již čtvrtý týden pracuji v Rijádu, což je hlavní město Saudské Arábie, jako fyzioterapeut na dětském oddělení v Sultan Bin Abdulaziz Humanitarian City (SBAHC).

„Proboha, jak se tam ta holka dostala, do takové země…,” prolétlo teď jistě hlavou mnohým z vás. Ale věřte mi, začalo to úplně nevinně při skleničce vína s kamarádkou.

Povídaly jsme si o takových těch obvyklých věcech: co jsme si koupily nového na sebe, jak nás štve mužské pohlaví, jak nás štve práce… Klasika. Obě jsme v té době pracovaly v náchodské nemocnici. A ona pak z ničeho nic povídá, že pojede makat do Saudské Arábie (SA) jako sestřička. Zbystřila jsem a vzpomněla si na jednu kamarádku z rehabilitace, jejíž kolegyně fyzioterapeutka tam také pracovala, byla nadšená, a přestože se na čas vrátila zpět do Čech, netrvalo dlouho a mířila zpět do SA, kde je doposud. Ptala jsem se proč. A každý z nás ví, že situace v českém zdravotnictví není zrovna ideální. Mluvím pouze z fyzioterapeutického hlediska!

Tak se v mé hlavě zrodila myšlenka odletět za prací do SA. S prací v zahraničí mám již zkušenosti. Žila jsem necelé tři roky v irském Dublinu, a proto pro mě nebylo složité představit si svůj budoucí život v jiné zemi.

Na internetu jsem si vyhledala co nejvíce informací a zjistila jsem, že do SA se člověk dostane pouze přes agenturu a to na pracovní vízum. Dostat turistické vízum je téměř nemožné. Snad jedině v rámci nějaké drahé „package” s cestovní kanceláří. Tahle země o turisty moc nestojí, respektive jí stačí několik miliónů poutníků, kteří každý rok cestují za velmi specifickým účelem, kterým je návštěva Mekky.

Království Saudské Arábie (SAK) můžete navštívit na sedm druhů víz. Patří mezi ně povolení pracovní, pobytové, obchodní, transitní - pro pobyt v tranzitním prostoru letiště na dobu 12 až 72 hodin, diplomatické a zvláštní, dále vízum za účelem vykonání náboženských poutí Hadždž a Umrah a nakonec turistické, avšak jeho podmínky pro vydávání doposud nebyly zveřejněny.

Pro mě připadala v úvahu první možnost, a to pracovní vízum. Vyhledala jsem si agenturu, jež se specializuje na zdravotnictví v SAK a rozjel se kolotoč zařizování, který trval okolo osmi měsíců.

Markéta Klemmová