Tam se Martin setkal nejen s dalšími měšťany, ale i s náchodským starostou Janem Birke. Pochválil, jak se městu dobře daří, pozvedl džbán mladého vína a popřál všem zdejším obyvatelům, aby město i nadále krásnělo před očima. Poté se rozdělil s žebrákem o svůj plášť, rozloučil se a slíbil, že za rok do Náchoda opět zavítá.

„I vaše město za poslední rok udělalo ke kráse velký krok. Náměstí má nové dláždění, na kostele a Déčku je nové střešení. Náchodské školy se skví novotou a celé město čistotou. Město prý také hodně sportu přeje, prý evropská cena vás teď hřeje. A tak už zbývá jenom vyřešit, jak Náchodu od fronty aut ulevit."
svatý Martin


Příjezdu svatého Martina na bílém koni předcházela nejen výroba lampionů před radnicí, ale i vystoupení kapely Klapeto se staropražskými písničkami. Po celý den se na náměstí konaly už tradiční trhy, na kterých trhovci a řemeslníci nabízeli předvánoční zboží. Nechyběly dřevěné hračky, pletené doplňky, keramika, šperky, adventní věnce a mnoho dalšího.

Příchozí zahřálo horké svařené víno, labužníci si pochutnali na pečeném prasátku, klobásách, bramborácích či voňavém trdelníku.

Martinských slavností se pravidelně a ráda účastní i Jana Seidlová z Náchoda. „Letos vyšlo krásné slunečné počasí a je tu opět velmi příjemná atmosféra. Taková lehce předvánoční. Prohlédla jsem si nabídku stánkařů a koupila něco dobrého na zahřátí," řekla s úsměvem mladá žena.

Součástí včerejšího dne bylo i otevření letošního ročníku Svatomartinského vína, které bylo cítit po rybízu, malinách a třešních s lehkým nádechem lesního ovoce. „Město Náchod je potřetí za sebou jako jediné v Královéhradeckém kraji, kde se může takto oficiálně otevřít Svatomartinské víno," uvedl Roman Florian, který lahev vína otevřel spolu s Alenou Smutnou. Ta zastupovala Středisko volného času Déčko Náchod, které Martinské slavnosti pořádalo. „Tak ať je to letošní víno opravdu dobré a všem chutná," popřál lidem na náměstí Florian.