Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Masakr koní už čas neodnese

Jaroměř, Josefov – Píše se 3. červenec 1866 a u Hradce Králové se odehrává rozhodující bitva Prusko-rakouské války. Odpoledne rakouská vojska ví, že tenhle boj prohrají a rozhodnou se stáhnout na Moravu.

31.8.2012
SDÍLEJ:

MUŽ A JEHO KŮŇ. Sochař Petr Novák se svým Draganem.Foto: B. Jaroš

Aby je Prusové nemohli pronásledovat, vyšlou proti nim své záložní jezdectvo. Následuje třicet možná nejkrvavějších minut celé války. Jezdci sice Prusy zarazí, ale v jen půlhodinovém střetu přijde o život na patnáct set vojáků a dva tisíce koní, především na rakouské straně.

Tragédie, život, naděje

A teď návrat do letních dní roku 2012. Ve svém josefovském ateliéru pracuje akademický sochař Petr Novák na pomníku, který připomíná události onoho střetu jízd a který je věnován nejen jezdcům, ale také jejich věrným koním. V současné době dokončuje jeho hliněnou podobu.

„Socha ukazuje zraněného koně, kterého se voják snaží postavit na nohy a odvést na ošetření," vysvětluje autor základní význam. Takový popis by ale nebyl úplný, vše má mnohem hlubší rozměr. „Je to sice tragická událost, ale takové jsou součástí života a v tom je jejich krása. V té zobrazené situaci je zanesena také naděje. Především v tom, že jezdec nenechá svého koně umírat, ale snaží se jej zachránit, že ten jezdec je lidský," doplňuje sochař.

Petr Novák se ve své tvorbě věnuje historickým postavám a událostem, duchovní rovině života či přírodě. Je třeba autorem známé jezdecké sochy T. G. Masaryka v Lánech. Stěžejním tématem je pro něj právě vztah mezi člověkem a koněm. Není proto divu, že si komitét pro udržování památek z války roku 1866 vybral ke ztvárnění pomníku právě jeho.

„Víte, já jsem spíš člověk hodící se do 19. století, kdy lidé ještě nebyli tolik odtrženi od přírody. Právě kůň je ideální bytost, která člověku může dopomoci ke spojení s jeho původem. Při jízdě si spolu musíte porozumět, čtete si myšlenky. Vzniká taková prostupnost mezi jezdcem a koněm. Potom si uvědomíte i prostupnost s krajinou, kterou oba potřebujete," nastiňuje sochař trochu filosoficky svůj přístup. Kousek opodál přitom v ohradě pobíhá jeho bělouš jménem Dragan z plemene šagia arab, který je Novákovi nejen přítelem, ale také inspirací pro jeho umění.

Myšlenka pomníku padlým koním má dlouhou historii, byť socha na bojišti u Střezetic stále nestojí. Měla tam  stát už před takřka sto lety. Předchůdci dnešního komitétu tehdy zakoupili pozemek a slavnostní odhalení pomníku plánovali na 50. výročí střetu. Jenže přišla světová válka, po ní postavení pomníku bránily politické důvody a po 2. světové válce, s příchodem komunismu, měly památkové spolky zakázanou činnost. Členové komitétu tedy až nyní chtějí konečně nápad proměnit ve skutečnost.

„Spolek má pozemek stále ve svém vlastnictví. Měl jsem obavy, co tam od té doby vyrostlo, jaké bude pozadí, aby to pomník nerušilo. Ale zbytečné. Je tam všechno tak, jak to bylo v 19. století. Když tam jste, stále tam skoro slyšíte dusot kopyt," podotýká Novák.

Na bronz nejsou peníze

Jakkoliv se zdá, že vzniku sochy už nic nebrání, opak je pravdou. Problémem jsou peníze. Na odlití z bronzu jsou potřebné ještě dva miliony korun a ty zatím komitét nemá. Hledá se tedy nějaký sponzor, který by do takového projektu investoval. Petr Novák však věří, že se to nakonec podaří a tak ve své práci dál pokračuje. „Aby mohly některé věci vzniknout, tak se člověk nesmí bát pustit se na rozbouřené moře a trochu riskovat. Věřím, že tahle socha má smysl. Až lidé uvidí její model v nadživotní velikosti, snad s projektem někdo rád spojí své jméno. Ta historická událost si to zaslouží, a zaslouží si to především ti koně."

Bronislav Jaroš

Autor: Redakce

31.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební komise v Rožmitále u Broumova měla na strosti nejmenší okrsek na Broumovsku. S přenosnou volební urnou navštívily členky volební komise i manžele Žočkovy, pro které by kvůli vysokému věku byla návštěva volební místnosti náročná.
3

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Volby v železničním muzeu "výtopna" v Jaroměři.
13

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Náchod - Do volebních místností dnes zavítali i političtí matadoři - předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, místopředseda ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke i poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení