Věž se „Máselnicí" nazývá podle jejího tvaru, který zmíněný nástroj na výrobu másla připomíná. Nyní dominanta dostane „staronovou" podobu, až do podzimu jí čeká rekonstrukce za téměř dva miliony korun.

Obnova začala v těchto dnech. V minulosti už věž několikrát opravována byla, ale vždy jen z části. Nyní začalo vyrůstat lešení okolo celé věže. Opravovat se bude omítka věže, která není v nejlepším stavu a místy opadavá. „Půjde o kompletní obnovu zejména omítek kolem dokola celé věže. V menší míře půjde také o opravu oplechování a výměnu střešních tašek," říká správce zámku Ondřej Daněk.

Je nutné omítku zabezpečit a zakonzervovat, místy její chybějící části vyplnit. „Věž by měla mít po obnově zářivě bílou barvu, stejně jako tomu bylo před více než sto lety, poté, co architekt Dušan Jurkovič provedl pro rodinu Bartoňů z Dobenína rekonstrukci zámku," uvádí Ondřej Daněk.

Na obnovu dominanty historického centra města dohlíží památkáři, se kterými majitelé zámku a jeho správa také připravili postup prací. Dělal se třeba rozbor omítek, aby podle toho i ty nové měly původní složení. To je totiž z památkového hlediska zapotřebí, aby byla obnova omítek co nejvíce autentická.

„Z patnácti procent nám na obnovu přispěl ze svého programu Obnova památkového fondu na území kraje Královéhradecký kraj," říká Ondřej Daněk.

Opravy zámecké věže by měly trvat nejdéle do konce října a neměly by výrazným způsobem narušit návštěvnický provoz. Věž včetně ochozu s vyhlídkou bude i po dobu rekonstrukce návštěvníkům běžně přístupná. Současný projekt obnovy se připravoval více než rok a půl. Dalším plánovaným projektem do budoucna je rekonstrukce zámeckých zahrad.

Novoměstský zámek byl založen stejně jako město v 16. století. Rodině Bartoň-Dobenín patří s přestávkou komunistického režimu od roku 1908, kdy si jej za své rodinné sídlo vybral a koupil Josef Bartoň, majitel textilní továrny v Náchodě, dědeček dnešního majitele. Zámek následně prodělal velkou přestavbu, která byla svěřena vynikajícím architektům té doby, Dušanu Jurkovičovi a Pavlu Janákovi. Ze zámku se stalo moderní sídlo, vyzdobené předními českými umělci 1. poloviny 20. století ve stylech secese, art deco, kubismu a funkcionalismu. Současně však byla restaurována dochovaná výzdoba z časů renesance a baroka. Zámek byl také vybaven technickými vymoženostmi, jako je vodovod, ústřední topení, elektřina, telefon a jídelní a osobní výtah.

„Díky tomu dnes novoměstský zámek slouží jako prvotřídní ukázka adaptace historického objektu na moderní bydlení, stejně jako kvalitní příklad spojení historické a novodobé výzdoby a zařízení," říká Ondřej Daněk.

V roce 1992 získal zámek zpět v rámci restitucí Josef Marian Bartoň-Dobenín. V roce 2013 převzal rodový majetek jeho syn Joseph Michael Barton Dobenin, který je tedy současným majitelem zámku a zastává další funkce v rodinných firmách.

Od roku 2008 je zámek národní kulturní památkou.