Ještě před čtyřmi lety vznikla nová třída pro dvacet dětí v Mateřské škole Vítkova v Bělovsi a o rok později se otevřela nová třída Mateřské školy Vančurova pro osmnáct dětí, a to v příměstské části Lipí. S klesající demografickou křivkou ale začalo ubývat dětí předškolního věku.

Už v loňském roce byla poptávka i nabídka míst v náchodských školkách vyrovnaná a ani letos se neočekává, že by tomu bylo jinak. Ke všemu v Náchodě fungují i dvě soukromá zařízení, která konkurují těm státním. Hrozí, že pokud budou děti ubývat, začnou se mateřské školy mezi sebou předhánět a „bojovat" o každé dítě.

Před nedávnem se proto v Déčku sešly ředitelky sedmi státních mateřských škol, jejichž zřizovatelem je město Náchod. „Cílem schůzky s veřejností, která se konala před blížícím se zápisem do mateřských škol, bylo především představit státní školství v Náchodě, zejména to předškolní a jeho úroveň," vysvětlila Vladislava Domáňová, ředitelka Mateřské školy Alšova.

Stejně jako ona i ostatní ředitelky školek byly po dobu několika hodin připravené odpovídat na zvídavé dotazy převážně rodičů.

„Hovořila jsem s rodiči, kteří naši školku a její prostředí už znali a měli konkrétní dotazy. Ptali se například, zda budeme přijímat děti mladší tří let," uvedla Vladislava Domáňová a vzápětí vysvětlila, že jelikož v Náchodě nejsou jesle, a podle školského zákona mohou být do mateřské školy přijímány děti zejména od tří let, je možné přijmout i ty o něco mladší. Díky tomu by v budoucnu, pokud by byl nedostatek dětí, nemusely ředitelky učitelkám snižovat úvazky nebo je propouštět.

„Myslím, že nastanou roky, kdy si rodiče budou moci školku vybírat podle nabídky, její pověsti a „image". Doposud mezi školkami vládla zdravá a přátelská konkurence, snad tomu bude i nadále," přála by si Domáňová a zdůraznila, že přestože jsou v současné době soukromé alternativní formy vzdělávání pro rodiče velmi atraktivní, státní předškolní vzdělávání v Náchodě je podle ní na vysoké úrovni.

S tím souhlasila i Šárka Rojšlová, ředitelka Mateřské školy Myslbekova. „Myslím, že všechny státní mateřské školy v Náchodě mají co nabídnout. Proto jsme se v Déčku všechny ředitelky sešly, abychom o tom mohly se zájemci diskutovat," řekla a potvrdila, že silné ročníky přecházejí do škol a předškolních dětí ubývá.

Také ona odpovídala na řadu dotazů. Jednu z maminek třeba zajímalo, zda dítě musí být očkované. „Kompletní očkování je jednou z podmínek pro přijetí," vysvětlila Šárka Rojšlová.

Na prezentaci náchodských mateřských škol zavítal i nedávno zvolený druhý místostarosta města Miroslav Brát, který má na starosti školství. „Potěšilo mě, že prezentaci provázela společná brožurka, která představuje mateřské školství v Náchodě jako celek. Samozřejmě chápu, že rodiče si prověří konkrétní školku, o kterou mají zájem, především v rámci jejího dne otevřených dveří," uvedl Brát.

Spolu s ředitelkami školek debatoval o řadě témat, které se obecně týkají problematiky fungování mateřských škol včetně dlouhodobých trendů týkajících se demografické křivky.

Došlo i na konkrétní otázky, jak může město Náchod, jako zřizovatel, pomáhat dalšímu rozvoji těchto zařízení. „Do objektů našich mateřských škol město dlouhodobě a cíleně investuje a tento přístup chceme samozřejmě zachovat i do budoucna," sdělil místostarosta.

Zápisy do náchodských mateřských škol se uskuteční 2. a 3. května od 9.00 – 15.00 hodin.