„Jeden takovýto utajený porod jsme provedli asi před rokem. Pokud o to rodička požádá, jsme na tuto situaci připraveni,“ uvedl přednosta porodnické a gynekologické kliniky Jindřich Tošner.

Možnost provést porod, při kterém si matka nepřeje, aby byly uváděny její osobní údaje i osobní údaje o dítěti, zavedli zákonodárci už před čtyřmi lety.

Chtěli tímto způsobem zamezit odkládání novorozeňat do popelnic či kontejnerů.

Na Hradecku se však žádný nárůst žádostí o utajený porod nekonal.

„Jedná se o jednotlivé případy. Pokud vím, zatím jsme měli pouze jednu prosbu,“ upřesnil Tošner.

Nastávající matka porodí dítě s tím, že je jí poskytnuta veškerá péče a její osobní údaje i údaje o dítěti jsou do spisu vloženy až teprve poté, co opustí nemocnici. Celá dokumentace je následně zapečetěna a uložena. Její otevření může nařídit pouze soud.

Kromě pověřeného lékaře a případně sestry tak nikdo nezná identitu matky.

„Je to šetrnější způsob, jak pomoci ženám v těžké životní situaci, než systém babyboxů. V případě utajeného porodu se může matka ještě šest týdnu rozhodnout, zda skutečně dá své dítě k adopci, nebo zda situaci zvládne,“ uvedl přednosta.

„Babybox je velmi neosobní a mám k němu morální výhrady. Rozhodnutí ponechat dítě v babyboxu je už nevratné. Přitom novorozenec není žádný klobouk, který byste si odložili,“ dodal.

Ředitel nemocnice Leoš Heger je podobného názoru.

„Možnost utajených porodů vítám. Babybox je krásná idea, ale rozhodně neřeší problém opuštěných a odhozených dětí. Návíc jeho provoz je velmi nákladný a náročný,“ dodal ředitel Heger.