V náchodském regionu se koupací sezona teprve rozjíždí. Některé venkovní plavecké areály kupříkladu v Jaroměři - jsou již v provozu, řada dalších se chystá otevírat v nejbližší době. V obležení vbrzku budou i zdejší přírodní koupaliště, rybníky či přehrada Rozkoš, za své vezmou i naše soukromé bazény. Podle posledních průzkumů je prý má doma na zahradě či na terase každý třetí majitel pozemku. S tím je však spojený i zvýšený odběr vody. Přitom hladina vodních toků i zásobáren podzemní vody i vlivem nynějších mírných zim stále klesá. Bez vody je už teď nejedna studna.

V horkém počasí vzrůstá rovněž potřeba dodržovat pitný režim. Naše tělo má přijmout přibližně 1,5 2,5 litrů vody denně. Nedostatečný přísun tekutin snižuje celkový tělesný výkon cítíme se unaveni, projevují se bolesti hlavy i kloubů.

Zapomínat nesmíme ani na to, že lidský organismus má neustálou snahu udržet si optimální tělesnou teplotu okolo 36,5 stupňů Celsia. S tím souvisí i nadměrné pocení, tedy ohromný výdej tekutin, ke kterému během letních měsíců dochází. Vědecké výzkumy prokázaly, že již ztráta 5 procent tělesných tekutin může vést k otupení, při 12 procentech jde dokonce o ohrožení života.

Dostatečný pitný režim, složený z vhodných nápojů, udržuje také lidské tělo v dobré kondici a přispívá i k celkové vnitřní rovnováze.

VÝBĚR TEKUTINY

Rozhodně platí, že není nápoj jako nápoj. V parných dnech o to více. Nejlépe nás osvěží čistá voda, vhodné jsou i různé neslazené čaje. S konzumací alkoholických nápojů rozumně ačkoliv pěkně orosená sklenice s dobře vychlazeným pivem také dokáže příjemně osvěžit. „Pivo je blahodárný nápoj nehledě na okolní teplotu. V horku osvěží a prospěje lidskému organismu daleko více než limonáda. Přirozený obsah oxidu uhličitého, hořkých látek z chmele a nízký obsah alkoholu působí stimulačně. Nelze také pominout jeho pozitivní vliv na psychiku člověka. Rozhodně je lepší dát si pár dobrých piv a být dobře naladěn než se v horku ze žízně mračit na okolní svět," míní Petr Kaluže, sládek náchodského pivovaru Primátor.

KOUPACÍ JEZÍRKA

PŘÍRODNÍ koupací jezírka hodlá u nádrže Rozkoš vybudovat město Česká Skalice. Takzvaná biotopová jezírka by měla nahradit koupání v Rozkoši, kde v létě bývá problém s kvalitou vody. Náklady činí 15 milionů korun, třetinou by měl přispět Královéhradecký kraj. Město na projekt spěchá, aby se první rekreanti mohli v nových jezírkách koupat už příští rok. Jezírka vzniknou v kempu, kde kvůli nim zanikne část starého minigolfu. Nově budované biotopové koupaliště bude rozděleno na dvě vzájemně propojené části o celkové rozloze 2000 metrů čtverečních.

TIP NA VÝLET

Medard je i název nově vzniklého jezera, které se nachází v západních Čechách na Karlovarsku, a to severozápadně od města Sokolov, mezi Svatavou a Habartovem. Nádrž pojme 50,15 milionů kubíků vody, jíž ji zásobuje řeka Ohře. Svou rozlohou zaujímá plochu 493,44 hektarů; na délku měří 4 na šířku 1,5 kilometrů. Maximální hloubka je 50 metrů. Zřízena byla jako projekt rekultivace a revitalizace území postiženého těžbou uhlí bývalého lomu Medard Libík. Těžba v této lokalitě byla ukončena 31. března 2000.