Cirkusy, jak je znáte v dnešní podobě, vznikly zhruba v polovině minulého století. kejklíři, medvědáři a žongléři, kteří po staletí objížděli hrady a zámky na vlastní pěst, začali vystupovat společně pod jednou plátěnou střechou. Původní stany pro sto diváků se postupně rozrůstaly a modernizovaly až do dnešních rozměrů, kdy pojmou přes tisícovku lidí.


Jedním z nejslavnějších cirkusových rodů je rodina Berouskova, jejímž nejznámějším představitelem je Ferdinad Berousek, který společně se svými syny vystupoval ve slavném filmu Šest medvědů s Cibulkou, kde hlavní roli hráli právě Berouskovi medvědi, jejichž drezúra je specialitou této rodiny.


Ferdinand Berousek a synové Karel a Ferdinand, majitelé Berousek cirkus Sultán, jsou představiteli šesté generace Berousků a stejně tak, jak se cirkusovému umění učili od svého otce Ferdinanda, dnes předávají zkušenosti svým dětem, které jsou další nadějnou cirkusovou generací.


Drezury, jež tuto rodinu proslavily, jsou prováděny s tolerancí, porozuměním a láskou ke zvířatům motivovaným výhradně jídlem a cvičenými pouze v tom, co je baví a k čemu se nemusí nutit.


V roce 1981 získala drezura medvědů pod vedením Karla Berouska nejvyšší vyznamenání v Tokiu za Super show. Obrouvský úspěch pak Beroskové zaznamenali v Americe, kde byli jako jediní z českých umělců pozváni na hostování v největším Disneylandu na světě v Orlandu na Floridě.


„Divákům nabízíme světové věci, jež u nás ještě nikdo neviděl. Je to například jediný mluvící kůň na světě, kachny, které předvádí pes, motorkářskou šou nebo komickou jízdu divokých opic na nejmenších ponících na světě. Právě toto vystoupení už má podepsanou smlouvu na produkci v Las Vegas,“ nastínil našemu deníku Ferdinand Berousek.

Soutěž o lístky do cirkusu

Ve dnech 20. až 24. srpna do Náchoda zavítá světoznámý Brouskův cirkus Sultán. Návštěvníkům nabízí ojedinělá vystoupení. Copak jste už někde jinde viděli například mluvícího koně, kachny drezurované psem nebo stádo divokých opic předvádějících jízdu na nejmenších ponících? A připočteme–li k tomu známé Berouskovy medvědy a další program, návštěva cirkusu pak jistě stojí za to. Náchodský deník vám navíc dává možnost spatřit uvedená vystoupení zcela zdarma. Stačí k tomu málo. Stačí do úterý 21. srpna do 14.30 hodin zavolat na telefonní číslo 491 421 284 nebo se stavit do redakce a správně zodpovědět položenou otázku: Jak se jmenuje komedie s Oldřichem Lipským, ve které si zahráli Berouskovi medvědi. Šest štastlivců může získat vstupenky na cisrkus Sultán vždy pro dvě osoby.