Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města chtějí, aby drogy měly útrum. Nejlépe nadobro

Náchodsko -  Počet uživatelů drog v Náchodě mírně stoupá. Uvádí to sdružení Laxus, které poskytuje sociální služby drogově závislým. Nejedná se prý však o nějaký masivní nárůst počtu narkomanů. Takový trend sdružení sleduje v celém kraji.

11.5.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: redakce

Nejčastěji užívanými nelegálními drogami na Náchodsku jsou nitrožilně užívaný pervitin a kouření marihuany. V případě marihuany to snad ani nepřekvapí. Je to nejdostupnější droga, každý si ji totiž může vypěstovat sám. Zvlášť populární je mezi mládeží. Heroin a další drogy se vyskytují méně často.

Působit se musí na všechny školáky

Drogy a jejich distribuce bývá často diskutovaným tématem. Aby drogově závislých nepřibývalo, je důležité působit už i na žáky a studenty ve všech typech škol. „V případě, že se někde objeví problém nebo podezření, školy to obvykle dále řeší. Školí učitele, žákům zajišťují besedy například se sdružením Laxus či s adiktoložkou z poradny pro uživatele návykových látek," uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. Dětem a mladistvým mohou pomoci i ve sdružení Kompas, pro dospělé je určené nejen Ambulantní centrum Laxus v Hradci Králové, ale i specializované ambulantní poradny v Náchodě či v Novém Městě nad Metují.

„Do Náchoda pravidelně dojíždějí pracovníci Laxusu. Spolupracují i s městskou policií při sběru pohozeného injekčního materiálu, poskytují speciální konteinery na nebezpečný odpady, který potom odevzdávají ve zdravotnictví k likvidaci," informovala Adlof. Jak dodala, v tomto roce město Náchod tuto službu finančně nepodpořilo.

„V případě, že se podaří odhalit nějakou varnu pervitinu, vždy se to alespoň dočasně projeví v počtu uživatelů a dostupnosti drogy," dodala mluvčí.

Leták o drogách poučí žáky i rodiče

Drogovou prevenci řeší také v Novém Městě nad Metují. Tamní pracovní skupina, která se snaží předcházet rizikovému chování, připravila leták, který poskytne ty nejdůležitější informace žákům základních a středních škol a také jejich rodičům.

„Leták ve tvaru skládačky podá obecné informace o drogách, vysvětlí co je to závislost nebo jaká jsou rizika. Také popíše některé mýty o drogách či poradí rodičům, jak poznat, že právě jejich dítě návykové látky užívá," informovala Dagmar Dvořáčková ze skupiny pro prevenci rizikového chování.

Žáci se z letáku dozvědí také kontakty na organizace, které závislým poskytují pomoc. „Předpokládaný náklad letáků bude asi dva tisíce kusů. Do škol by se měly dostat hned na začátku nového školního roku," dodala Dagmar Dvořáčková.

Hlavní je spolupráce s rodinou

Tvářit se, že problém drog, ale i alkoholu, kouření a závislosti na hracích automatech neexistuje, nechtějí ani v Broumově. „Broumov není žádné drogové doupě. Žijí zde slušní lidé, ale monitorujeme i tato lidská selhání jedinců," uvedl starosta města Milan Kotrnec.

Obzvláště u mladší generace se město snaží skloubit spolupráci se školami, jejich psychology, volnočasovými aktivitami například v Domě dětí a mládeže Ulita a dalšími organizacemi či občanskými sdruženími. „Vytěsňovat tyto problémy nám pomáhá spolupráce s policií na obou úrovních. Z mého pohledu je stále co zlepšovat a stěžejní v této spolupráci je spolupráce s rodinou. Ta má nebo by měla mít největší přehled o chování a změnách, může vyslat signál, požádat o pomoc. Ať se jedná o mládež nebo dospělého," je přesvědčený starosta.

Autor: Regina Hellová, Pavel Bednář

11.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení