Také v náchodském regionu se v první adventní neděli, která nastane již pozítří, rozsvítí vánoční stromy na několika místech.

Například v Náchodě bude letos použit na vánoční strom smrk stříbrný, přibližně deset metrů vysoký, který městu darovali náchodští občané. Vánoční strom na Masarykově náměstí rozsvítí v 17 hodin představitelé města - starosta Jan Birke, místostarostka Drahomíra Benešová a místostarosta Tomáš Šubert - společně se zástupci Římskokatolické církve a Církve adventistů sedmého dne.

„S rozsvícením vánočního stromu se rozsvítí také vánoční osvětlení v celém Náchodě,“ informovala Nina Adlof, tisková mluvčí města Náchoda. Jak dodala, vedení města a představitelé církví poté symbolicky zapálí první adventní svíci a bude následovat program, který tradičně připravují náchodské církve.

V České Skalici budou rozsvěcet vánoční strom v 16 hodin, a to za cinkání zvonečků, které si lidé sami přinesou. Jak nám řekl Jan Holý, kulturní referent, součástí rozsvícení stromu je i bohatý kulturní program. „Letos budeme mít krásný, zcela atypický strom, huňatý, s dlouhými jehlicemi,“ řekl Holý a dodal: „Vánoční strom pochází z Jiráskovy ulice, kde u rodinného domu pana Hronovského už svým vzrůstem překážel. Je to statný stříbrný smrk. Při jeho transportu a instalaci na náměstí asistovaly vysokozdvižná plošina a autojeřáb. Dopravu na téměř dvoukilometrové trase převozu řídila městská policie,“ uvedl Holý.

Program, který se uskuteční v České Skalici u kašny na Husově náměstí, bude v režii Střediska volného času Bájo. Na účastníky čeká – kromě čaje a vánočního punče – společné vystoupení dětského pěveckého sboru, který v ZŠ Hořičky pracuje pod vedením Pavlíny Prudilové, a dětského souboru staré hudby Musica per gaudium. V 17 hodin, se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie tradiční první adventní koncert, v němž vystoupí pěvecké komorní sdružení Cantus z Jaroměře a pražský vokální a kapelový soubor Geschem.

V Polici nad Metují bude celé nedělní odpoledne věnováno hlavně dětem. Po úvodní pohádce, malování na obličeje a mikulášské diskotéce v Pellyho domech se uskuteční od 16 hodin u kašny zdobení vánočních stromků přírodním materiálem a navlékání ozdobených jablíček na šňůru. Ozdobené stromky budou stejně tak jako velký vánoční strom zdobit po celý adventní čas polické náměstí

Fotogalerie Jiřího Macha
Večtvrtekodpolednepracovníci Technických služeb města Hronova přivezli a instalovali na hronovské náměstí vzrostlý smrk, který bude po dobu adventu a vánočních svátků zdobit střed města. Ještě včera odpoledne probíhala instalace osvětlení. Po ozdobení bude vánoční strom poslední listopadovou neděli po adventním koncertu, jenž začne v 15 hodin v Husově sboru, v 17:30 hodin slavnostně rozsvícen za doprovodu zpívání vánočních koled v podání dětí z pěveckých sborů.