VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města se pomalu chystají na vánoční svátky

Náchodsko /FOTOGALERIE/– Advent – období čtyř týdnů před Vánocemi – se pojí s celou řadou tradic a zvyků. Kromě nejznámějšího obyčeje, jímž je zapálení svíčky na adventním věnci v každou ze čtyř adventních nedělí, se stalo tradicí společné rozsvěcení vánočních stromů či stromků v mnoha městech a obcích v celé republice.

26.11.2010
SDÍLEJ:

Instalace vánočního stromu na hronovském náměstí.Foto: Jiří Mach

Také v náchodském regionu se v první adventní neděli, která nastane již pozítří, rozsvítí vánoční stromy na několika místech.

Například v Náchodě bude letos použit na vánoční strom smrk stříbrný, přibližně deset metrů vysoký, který městu darovali náchodští občané. Vánoční strom na Masarykově náměstí rozsvítí v 17 hodin představitelé města - starosta Jan Birke, místostarostka Drahomíra Benešová a místostarosta Tomáš Šubert - společně se zástupci Římskokatolické církve a Církve adventistů sedmého dne.

„S rozsvícením vánočního stromu se rozsvítí také vánoční osvětlení v celém Náchodě,“ informovala Nina Adlof, tisková mluvčí města Náchoda. Jak dodala, vedení města a představitelé církví poté symbolicky zapálí první adventní svíci a bude následovat program, který tradičně připravují náchodské církve.

V České Skalici budou rozsvěcet vánoční strom v 16 hodin, a to za cinkání zvonečků, které si lidé sami přinesou. Jak nám řekl Jan Holý, kulturní referent, součástí rozsvícení stromu je i bohatý kulturní program. „Letos budeme mít krásný, zcela atypický strom, huňatý, s dlouhými jehlicemi,“ řekl Holý a dodal: „Vánoční strom pochází z Jiráskovy ulice, kde u rodinného domu pana Hronovského už svým vzrůstem překážel. Je to statný stříbrný smrk. Při jeho transportu a instalaci na náměstí asistovaly vysokozdvižná plošina a autojeřáb. Dopravu na téměř dvoukilometrové trase převozu řídila městská policie,“ uvedl Holý.

Program, který se uskuteční v České Skalici u kašny na Husově náměstí, bude v režii Střediska volného času Bájo. Na účastníky čeká – kromě čaje a vánočního punče – společné vystoupení dětského pěveckého sboru, který v ZŠ Hořičky pracuje pod vedením Pavlíny Prudilové, a dětského souboru staré hudby Musica per gaudium. V 17 hodin, se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie tradiční první adventní koncert, v němž vystoupí pěvecké komorní sdružení Cantus z Jaroměře a pražský vokální a kapelový soubor Geschem.

V Polici nad Metují bude celé nedělní odpoledne věnováno hlavně dětem. Po úvodní pohádce, malování na obličeje a mikulášské diskotéce v Pellyho domech se uskuteční od 16 hodin u kašny zdobení vánočních stromků přírodním materiálem a navlékání ozdobených jablíček na šňůru. Ozdobené stromky budou stejně tak jako velký vánoční strom zdobit po celý adventní čas polické náměstí

Fotogalerie Jiřího Macha
Večtvrtekodpolednepracovníci Technických služeb města Hronova přivezli a instalovali na hronovské náměstí vzrostlý smrk, který bude po dobu adventu a vánočních svátků zdobit střed města. Ještě včera odpoledne probíhala instalace osvětlení. Po ozdobení bude vánoční strom poslední listopadovou neděli po adventním koncertu, jenž začne v 15 hodin v Husově sboru, v 17:30 hodin slavnostně rozsvícen za doprovodu zpívání vánočních koled v podání dětí z pěveckých sborů.

Autor: Věra Sýkorová

26.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení