Zákonnou povinnost ale některá města a obce na Náchodsku předstihla sama už dávno, protože většina z nich třídí bioodpad už delší dobu. Například v Náchodě si s bioodpadem umí poradit už od roku 2012.

„Po městě máme rozmístěno 26 kontejnerů a 172 popelnic určených pro tento odpad. Na jaře a na podzim ještě děláme svoz velkoobjemovými kontejnery z deseti určených stanovišť. Bioodpad je také možné odevzdat ve sběrném dvoru. Svoz zajišťují Technické služby Náchod a takto sebrané odpady končí zpravidla na kompostárně u skládky Křovice," informovala mluvčí radnice Nina Adlof.

Město také poskytuje občanům do pronájmu kompostéry, kde se může bioodpad likvidovat přímo v místě jeho vzniku a nemusí se tak zatěžovat systém sběru a svozu.

V Broumově, jak informoval místostarosta Kamil Slezák, předali v uplynulých dvou letech občanům 350 kontejnerů a dalších 300 dostanou další zájemci, kteří si chtějí odpad kompostovat sami. Současně přišli i se zajímavým nápadem, když několik kontejnerů předali do školských zařízení. Tam budou v rámci výuky školáci seznámeni s tímto způsobem nakládání s bioodpady.

Tím se má přispět k výchově generace, pro kterou bude třídění odpadů samozřejmostí.

„Od března byl zahájen provoz kompostárny v sousední obci Křinice. Město tak pro občany připravilo další možnost mimo domácí kompostování, a to ukládání biodpadu na tuto kompostárnu," doplnil místostarosta.

V Jaroměři třídí už pět let

V Jaroměři třídí bioodpady už více jak pět let. Občané mají na výběr ze tří možností, jak se tohoto odpadu zbavit. Bioodpad je možné odložit ve sběrném dvoře, využít mobilního svozu, který je k dispozici od jara do podzimu a nebo si zakoupit jutový vak. Vak následně naplněný odloží na chodník před dům a jednou v týdnu v určený den je technickými službami města odvezen.

„Svezený bioodpad z vaků a sběrného dvora končí na kompostárně v Jaroměři. Vysypané, prázdné vaky hodí zaměstnanci zpět majitelům přes plot. Všechny tři systémy jsou pro občany v rámci poplatku za odpady," popsal likvidaci bioodpadů Petr Filipec, vedoucí odboru životního prostředí v Jaroměři.

V Teplicích kompostují o sto šest

V Teplicích nad Metují řeší likvidaci biologického odpadu, především pak posekané trávy a listí, kompostováním. Vzniklou hmotu pak následně využívají jako surovinu pro zahradní a parkové úpravy.

„Větve, vánoční stromky a další odpady schraňujeme na deponii a jednou za čas necháme dostatečně velkou hromadu naštěpkovat a zlikvidovat oprávněnou firmou jako biomasu v elektrárně Poříčí. Pro občany jsme pořídili také 200 zahradních kompostérů, které jim pomohou k vlastní likvidaci bioodpadu. Pořizujeme také techniku na svoz a uložení bioodpadu. Zřídíme rovněž několik míst, kam umístíme kontejnery, které budeme pravidelně svážet a likvidovat v souladu se zákonem," řekl starosta Milan Brandejs.

Město Hronov má podle Jiřího Genrta, referenta životního prostředí městského úřadu, od jara do podzimu otevřené separační místo, kam mají možnost občané bioodpad odvést. Jednou ročně se také organizuje sběr biologického odpadu rostlinného původu do velkoobjemových kontejnerů rozmístěných po městě.

„Uvažujeme i o nákupu kompostérů pro občany," dodal Jiří Genrt.

Město Červený Kostelec má podle Štěpána Křečka, referenta odboru výstavby a životního prostředí, zajištěno místo pro oddělené soustřeďování biologického odpadu. Shromažďování tohoto odpadu je možné v městské čistírně odpadních vod. Donášku nebo dovoz si zajišťují sami občané.

Bioodpad je organická v půdě rozložitelná hmota.