Například v Náchodě letos investují přibližně 180 tisíc korun do nového osvětlení vánočního stromu a světelných prvků na sloupech veřejného osvětlení na parkovišti za radnicí. „Původní osvětlení vánočního stromu bude využito v příměstských částech Náchoda," informovala mluvčí radnice Nina Adlof. Dodala, že s instalací vánočního osvětlení se spěje do finále a na většině míst už je připravené.

Nové osvětlení i nasvícení divadla

Nové osvětlení zakoupila v letošním roce na vánoční strom hronovská radnice. Původní barevné žárovky nahradí bílé, tím bude celková výzdoba náměstí sladěna do jedné barvy. Změna nastane také v nasvícení divadla, aby se lépe zakomponovalo do stylu budovy.

Novinkou budou rovněž ozdoby na vánočním stromu, které vyráběly děti ze základní školy. Ty také v rámci pracovní výchovy vánočně ozdobí květináče v prostoru náměstí. „Zkusíme ozdobit rovněž stromy na náměstí. Jejich větve už zesílily natolik, že by měly výzdobu udržet. Jen doufáme, že to nikdo neotrhá," řekl místostarosta Josef Thér.

Do nového osvětlení vánočního stromu investovali také v Jaroměři. „Vsadili jsme na tradiční barvy, a to na zlatou a stříbrnou. Strom má i denní plastové ozdoby mašle, koule a vločky," uvedla Bohumila Steklá z jaroměřského městského úřadu.

Výzdobu obmění až v příštím roce

V Červeném Kostelci a v Polici nad Metují novou výzdobu nekupovali a ještě použijí stávající. Na příští rok ale obě města počítají s obměnou. V Polici bude u vánočního stromu opět umístěn tradiční betlém z dílny učitele Jaroslava Soumara a jeho dětí základní umělecké školy.

V České Skalici bude vánoční výzdoba z větší části jako v loňském roce. „Investice do výzdoby byla pouze do zakoupených diodových řetězů, které byly použity k výměně za poškozené. Další menší investicí byl nákup světelných zdrojů do oblouků kolem světelných ramp," řekl tajemník Městského úřadu v České Skalici Jaroslav Hitschfel.

Vánoční výzdoba v Novém Městě nad Metují je v době adventu v historické části města, a to na Husově náměstí, kde jsou osvětleny budovy ZUŠ a bývalé radnice. V prostoru před kostelem je umístěn vánoční strom, ve všech obloucích podloubí jsou rozvěšeny věnce, další vánoční strom stojí tradičně před zámkem.

Rozsvícena je také linie Komenského ulice, která vede od novoměstské radnice, a to formou věnců umístěných na pouličním osvětlení.

„Součástí adventní výzdoby na Husově náměstí jsou vánoční stromky rozmístěné v podloubí, které zdobí mateřské školy, základní školy, Střední a základní škola Nové Město nad Metují, Dům dětí a mládeže Stonožka, NONA a Mateřské centrum Na Zámečku," vyjmenovala Eva Kupková z novoměstského městského úřadu. Dodala, že v letošním roce se do vánoční výzdoby investovalo pouze při dokupování již nepoužitelných kusů.

V Broumově použijí na vánoční strom stávající LED osvětlení, které město kupovalo před dvěma roky, a tak není potřeba zatím investovat do nového. Jak informoval místostarosta Kamil Slezák, novinkou v letošním roce budou čtyři závěsná osvětlení v ulicích města a dvě osvětlení na kašnách na náměstí.