Kamery slouží jako prevence vandalismu, obtěžování i krádežím. Důvody pro pořízení dalších jsou tedy jasné větší dohled. Třeba před dvěma lety pomohly záznamy z kamerového systému rychle vypátrat unesené roční dítě na pěší zóně. Letos zase posloužily při hledání pachatele, který najel autem do sochy Jana Nepomuckého na náchodském náměstí. A to jsou však jen některé ze známějších příkladů.
Za náchodskou radnicí od loňska nové kamery slouží jako prevence proti vandalům, kteří by chtěli nově obnovený prostor parkoviště a odpočinkové zóny ničit. Monitorují ho nepřetržitě. Letos už nově přibyla kamera u domova seniorů, další je také umístěna v centru města ve Strnadově ulici.
„Nově budou kamery také u nového autobusového nádraží a přilehlého parku. Chceme zabránit tomu, aby tuto největší investici města v posledních letech, která slouží tisícům cestujících, někdo ničil, nebo aby zde docházelo k nějakým problémům s vandaly, s bezdomovci, s narušováním veřejného pořádku," uvedl náchodský starosta Jan Birke.
Pořízení kamer, které by hlídaly nové autobusové nádraží a přilehlý parčík, už před nedávnem schválili radní města na jednom z jejich posledních zasedání.
Pokud by se v budoucnu pořizovaly další kamery, umísťovaly by se na další lokality podle toho, kde by to právě bylo zapotřebí. Radnice třeba zamýšlela, aby další nový kamerový bod byl na cyklostezce v Bělovsi u hraničního přechodu, kde dochází k různé trestné činnosti.
Záznamy z městského kamerového systému využívá také státní policie a jeho rozšíření proto vítá. Podle vedoucího Územního odboru Policie ČR Náchod Davida Fulky policie preferuje hned několik míst, kde by kamerové body mohly být.
„Navrhujeme, aby alespoň dvě kamery byly mobilní. To znamená, že bychom je mohli podle potřeby a bezpečností situace přemísťovat. Pomohlo by to třeba při pořádání velkých kulturních, sportovních či akcí, abychom na ně mohli lépe dohlédnout. Nebo kdyby se nějaká lokalita stala nebezpečnou, tak bychom byli schopni bez problémů kamerový systém upravit a nemuselo by se žádat o peníze a dlouho čekat na další doplnění systému," vysvětlil David Fulka.
Vybudování kamerového bodu vyjde na částku okolo padesáti tisíc v případě pevné kamery, v případě použití otočné kamery s možností vytváření obchůzek se cena pohybuje do čtvrt milionu korun.
Kamery nejsou ale oblíbené u všech obyvatel. V minulosti se stalo, že kameru na Karlově náměstí na jednom z rohových domů dokonce nějaký pistolník prostřelil pistolí ráže devět milimetrů.