Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město chce 200 milionů pro sport

Náchod - Stadion Hamra potřebuje celkovou rekonstrukci jako sůl a zimnímu stadionu by prospěla nová plocha pod ledem, která by byla na rozdíl od stávající rovná. Přeci jen to je pro hokej dost podstatné. Na Jiráskově koupališti se musí ob rok natírat bazény, staré zkrátka nevyhovují dnešní době a kvůli tisícovkám návštěvníků by bylo zapotřebí nahradit je bezúdržbovými nerezovými.

11.2.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Vít Šimánek

Plavecký stadion by zase potřeboval zateplit a dovybavit wellness či lepší saunou. Na nepříliš udržovaný stav a zastaralé uspořádání některých hřišť pro děti a mládež pak sportovci i obyvatelé upozorňují už dlouho.

Mnohá hlavní náchodská sportoviště zkrátka nejsou na rozdíl od sportovců v dobré kondici, byť se město od loňska jako první v České republice pyšní titulem Evropské město sportu 2013.

„Sportoviště jsou v hrůzném stavu. Neříkám, že se nám vše daří opravovat a obnovovat. Potřebovali bychom více peněz," připustil před časem mezi řečí starosta Jan Birke.

Na opravy, které by dosáhly v součtu desítek milionů korun, však město jen tak ze svého rozpočtu peníze nemá. Přestože má druhým rokem nejvíc peněz na investice v historii.

„Z městského rozpočtu můžeme zatím řešit menší opravy, ale takové velké projekty se z něj bez dotací dělat nedají. Některé objekty navíc nejsou v našem vlastnictví," uvádí místostarosta Tomáš Šubert.

Když vloni Náchod získal titul Evropské město sportu, zdálo se, že je to ocenění, kterým se město může jen chlubit. Teď by však díky němu mohlo dosáhnout na evropské peníze právě na rekonstrukci sportovišť, která to nezbytně potřebují. Evropská komise totiž vypsala na to určený dotační program.

„Musím přiznat, že jsme na to dlouhou čekali. Předminulý pátek ale konečně oznámili zveřejnění výzvy na podporu investic v oblasti sportu. Začínáme vše připravovat pro podání žádosti o peníze, musíme podat žádosti na šest projektů," uvedl starosta.

Sportovci doufají, že se vše podaří. „Jsme v očekávání, jestli dotace bude nebo nebude přidělena. Myslím, že sportovci by to přivítali, týká se to hodně stadionu na Hamrech, který rekonstrukci hodně potřebuje, slouží všem sportovcům a bylo by to moc dobře," reagovala Hana Kopecká, předsedkyně Královéhradecké krajské organizace České unie sportu (ČUS) i Okresního sdružení ČUS Náchod, členka náchodské sportovní komise. Dodává, že s ohledem na to, jak se vyvíjí podpora sportu ze strany státu, jakékoliv peníze, které lokálnímu sportu pomohou, jsou dobré.

Radnice chce s pomocí evropských peněz zrekonstruovat stadion Hamra, zimní stadion, krytý plavecký bazén, Jiráskovo koupaliště, hřiště a další menší venkovní sportoviště. Některé objekty nejsou sice ve vlastnictví města, ale sportovních oddílů, to však v tomto případě nevadí, budou na tom s městem spolupracovat. Rozpočet na to vše činí podle projektů více než dvě stě milionů korun.

Kromě toho chce město podat žádost o peníze na stavbu nového sportovně relaxačního zařízení v sousedství dnešních lázní Běloves. „Objekt by byl počátkem řešení lázeňského prostoru," uvádí místostarosta Šubert. Na zelené louce by se tam vybudovalo zařízení s ubytovacími kapacitami, sportovní halou a venkovním sportovišti. Radnice už má předjednáno, že zařízení by bylo uzpůsobeno tak, aby jej využíval český olympijský a paralympijský výbor, který o něco takového projevuje zájem. Dále by zde mohli pobývat na rekonvalescence profesionální hasiči, kterým v kraji zatím chybí vhodné zázemí pro profesionální sport. Pro ně by byly vytvořeny podmínky na stadionu Hamra během jeho rekonstrukce.

Město teď musí doladit projekty, které od loňska připravuje, a podat žádosti o dotace. Pokud projde, Evropská komise rozhodne, zda a co z toho nakonec podpoří. „Všechno může splasknout jako velká bublina, že nám ty peníze prostě nedají. Nicméně věřím, že se nám to podaří, když už jsme se dostali tak daleko," dodává Birke.

Lukáš Vorel, člen Asociace evropských měst sportu (ACES), který sleduje práci měst, která mají titul udělený touto organizací, však soudí, že Náchod má poměrně dobré šance. „Jako evropské město sportu se Náchod nějakým způsobem kvalifikuje, ale je to vždy o konkurenci. Myslí si však, že šance jsou dobré…," míní Vorel.

Dodává: „Jsem velmi, velmi optimistický, protože Evropská unie vyčleňuje zásadní kapitoly, zásadní peníze na podporu sportu. Sport se stává, vidíme to nyní při pohledu na olympiádu, zásadním politickým tématem. Nikdy takovým tématem nebyl a tomu budou samozřejmě odpovídat i ty investice."

Ocenění za množství sportovišť

Pro přidělení dotace město bude muset splnit třeba podmínku, aby peníze šly na projekty pro co nejširší veřejnost. „Dotace bude udělena těm projektům, které budou sloužit většímu množství lidi," stojí například v podmínkách žádosti o granty.

Právě v tom má město oproti zahraničním konkurentům velkou výhodu, především za to také dostalo titul Evropské město sportu 2013. Prezident asociace ACES Gian Francesco Lupattelli mj. vyzdvihoval, že město má prakticky všechna možná sportoviště, která umožňují sportovat všem lidem, mladým i starým.

„Často dostávám otázku, proč zrovna Náchod má titul Evropské město sportu a čím je tak významný. Když sem přijel prezident asociace přítel Ital Lupattelli, tak říkal, že snad není možné, abychom v České republice a ve městě takového velikosti měli snad kromě rychlobruslařské dráhy a skokanských můstků všechna možná sportoviště. Když se zamyslíte, je to pravda. Někdy si možná říkáme, že je to automatické a normální, ale když se podíváme do mnoha evropských měst, tak všestrannost sportu není taková, jako v České republice," dodává Birke.

Co a za kolik?- Hamra: 70,9 mil. Kč + 18,2 mil. neuznatelné náklady, neboť majetek není ve vlastnictví města
- Jiráskovo koupaliště: 34,1 mil.
- Krytý plavecký bazén 56,3 mil.
- Zimní stadion 22,9 mil.
- Hřiště a ostatní sportoviště 15, 3 mil.
Kromě toho chce město postavit nový rekreačně sportovní areál v Bělovsi.

Autor: Pavel Bednář

11.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení