„Musím říci, že jsem s kolegy velmi potěšen, že jsme se nakonec dohodli a majitelé pozemku společnost JTH Holding, a.s. přistoupili po velmi náročné debatě na naši cenu 1800 korun za metr čtverečný. S hrdostí předložím tuto nabídku radním a následně zastupitelům," komentoval průběh jednání starosta Jan Birke.
JTH Holding, a.s., deklaruje platnost nabídky na prodej části pozemku do 30. 9. 2014 a její zástupci znovu zdůraznili, že odprodej celého areálu pro ně není aktuální s ohledem na platnou smlouvu s obchodním partnerem, která je pro ně závazná.
„V tuto chvíli nic nebrání tomu, abychom jako zastupitelé mohli o nákupu hlasovat na jednání Zastupitelstva města Náchoda v pondělí 22. 9. 2014. Jsem přesvědčen, že jde o velmi zásadní a důležitý kompromis pro osud strategicky umístěného pozemku v centru města", dodal místostarosta Tomáš Šubert.
Město si už dříve nechalo vypracovat znalecký posudek, který stanovil cenu na 1800 korun za metr čtverečný. Investor požadoval na posledním jednání cenu 1990 korun za metr čtverečný.
„Náš znalecký posudek vypracovaný výnosovou metodou, protože jde o součást našeho podnikatelského záměru výstavby obchodního centra, určuje cenu za metr čtverečný 2844 korun. Už na předchozím jednání jsem souhlasil s cenou o 854 korun nižší, tj. 1990 korun," uvedl Jaroslav Třešňák, majitel společnosti JTH Holding.
Včerejší jednání tedy bylo velmi náročné a za město jednali starosta Jan Birke a místostarostové Tomáš Šubert a Drahomíra Benešová. Jasně se vyjádřili, že město nemůže pozemek odkoupit za uvedenou nabídku, a to kvůli výši ceny.
„Nemohu si dovolit ohrozit všechny zastupitele rizikem možnosti trestního stíhání, proto se stále snažíme o cenu nižší, na úrovni našeho znaleckého posudku, tj. 1800 korun za metr," uvedl starosta Jan Birke. V průběhu celého jednání padla řada závažných argumentů, které vysvětlují ceny a možnosti stanovené jednou i druhou stranou.
Referendum má dostatek podpisů
Včera se udály i další věci ohledně Tepny, a to ve věci návrhu na konání referenda proti hypermarketu na místě areálu bývalé textilky. Ten má totiž dostatek podpisů, aby se konáním referenda zabývali náchodští radní a zastupitelé. Včera to po prozkoumání všech organizátory petice, požadující referendum, dodaných podpisech oznámil Městský úřad v Náchodě.
Městský úřad zkoumal doplněný návrh. V tom minulém byly totiž nepřesnosti a chybělo mu dostatek podpisů. Nedostatky organizátoři odstranili a doplněné podpisy dodali před týdnem, kdy přípravný výbor pro konání referenda předložil dalších 32 podpisových archů s celkem 268 podpisy. Po odečtu všech neplatných hlasů podepsalo návrh na konání místního referenda celkem 1670 oprávněných osob.
„Zákonem požadovanou hranici 1649 podpisů oprávněných osob, tedy návrh splnil a lze ho považovat za bez vady," uvedla tajemnice městského úřadu Hana Mílová. Dodala: „O výsledku přezkoumání návrhu jsem současně informovala vedení města a připravuji důvodovou zprávu pro nejbližší jednání rady a zastupitelstva města".
Konání místního referenda o areálu bývalé Tepny požadují petičníci v termínu spolu s komunálními volbami ve dnech 10. a 11. října.
Městský úřad však při přezkoumání zjistil několik nedostatků, nicméně návrh už uznal. Mezi nedostatky patří, že 14 osob z podpisových archů nemá trvalý pobyt na území města Náchoda, čtyři osoby nebyly v informačních systémech evidence obyvatel ani v základním registru obyvatel ztotožněny, jedna osoba uvedla nečitelné údaje a jedna osoba uvedla chybné údaje.
Součástí kontroly návrhu bylo také prověření duplicity uvedených podpisů. „K tomu bylo nutné sestavit speciální program, který odhalil opakované uvedení údajů ve dvaceti případech," upřesnila tajemnice Městského úřadu v Náchodě Hana Mílová.