Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Náchod ukázalo, že si jich váží

Náchod - Kulturní a sportovní nadace města Náchoda udělila v sobotu večer, při příležitosti Reprezentačního plesu města Náchoda, ceny v oblasti kultury a sportu.

26.2.2013
SDÍLEJ:

Ocenění dostal také kytarista David Fiedler, který se stal „Talentem roku“. Cenu za něj převzala jeho sestra.Foto: Martin Hurdálek

Toto slavnostní udělování cen osobnostem, které se významnou měrou zasloužily o propagaci města Náchoda, včetně udíleného ocenění „Talent roku", se stává tradičním slavnostním vyvrcholením činnosti nadace.

Ceny předávali starosta Jan Birke, místostarosta Tomáš Šubert a člen městského zastupitelstva Miroslav Jindra.

V oblasti kultury za rok 2012 získal ocenění Jan Kapusta za svoji dlouholetou činnost v Galerii výtvarného umění v Náchodě. „Cítím se velmi poctěn. Ocenění mi udělalo radost," reagoval Jan Kapusta, který toto poděkování současně vnímá i jako ocenění všech zaměstnanců galerie za společnou práci.

Jan Kapusta přišel z Litomyšle do Náchoda v roce 1980, když se zajímal o práci v Okresní galerii výtvarného umění. Tehdejší ředitel Jindřich Roubíček ho přijal na dobu určitou. Po dvou letech povinné vojenské služby ho v roce 1982 do galerie znovu přijal.

Při zaměstnání Kapusta vystudoval v letech 1986 až 1994 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze obor Věda o výtvarném umění. Státní galerii výtvarného umění v Náchodě, kterou v té době zřizovalo Ministerstvo kultury České republiky, vedl od roku 1992, v roce 1994 byl jmenován jejím ředitelem. Od roku 2001 zřizuje Galerii výtvarného umění v Náchodě Královéhradecký kraj.

Talentem roku se stal mladý kytarista

Dalším oceněným se stal mladý kytarista David Fiedler. Za své úspěchy ve hře na kytaru se stal „Talentem roku" v oblasti kultury. Na kytaru začal hrát v deseti letech. Po gymnáziu nastoupil na Pardubickou konzervatoř, kde až do úspěšného absolutoria v roce 2010 studoval klasickou kytaru.

Ve svém hudebním vývoji působil v hard-rockové kapele Broskvin Satnik a v kytarovém orchestru Bohemian Guitar Orchestra, se kterým mimo jiné získal v roce 2008 první cenu na evropské přehlídce kytarových orchestrů GOFI v německém Bad Nauheim. Velký vliv má na něho i spolupráce s českým folkovým kytaristou a zpěvákem Milošem Dvořáčkem.

V březnu loňského roku přijali Davida Fiedlera na bostonskou Berklee College of Music, na kterou z finančních důvodů prozatím nenastoupil. „Peníze na studium stále sháním, není to jednoduché. Z ocenění mám samozřejmě velkou radost a jsem rád, že si mé práce někdo povšiml," dodal skromně David Fiedler.

Trenéři házenkářů i gymnastek

V oblasti sportu dostal cenu Zdeněk Dušek za dlouholetou a obětavou trenérskou práci, se kterou začal už v roce 1972. Trénoval mladé házenkáře, se kterými dosáhl mnoha výrazných úspěchů. V současnosti pracuje pro oddíl jako vedoucí trenér klubového centra žactva, které bylo oddílu přiděleno Českým svazem házené v loňském roce a zároveň trénuje družstvo starších žáků a mladšího dorostu.

Za trenérskou práci nadace ocenila také Miroslavu Vejrkovou. Se sportovní gymnastikou začala v roce 1957 ve svých třinácti letech v hronovské sokolovně a jelikož bylo málo cvičitelů a trenérů, tak už v šestnácti letech pomáhala s tréninkem mladších děvčat a ještě sama v gymnastice závodila.

Od roku 1982 trénovala Miroslava Vejrková dívky v Náchodě. Její žákyně získávaly mnoho titulů a ocenění. Nejúspěšnějším rokem byl rok 2012, kdy dívky přivezly ve třech závodnicích celkem devět medailí, a to šest zlatých, dvě stříbrné a jednu bronzovou a k tomu dvakrát titul absolutního přeborníka republiky v celém desetiboji.

Autor: Regina Hellová

26.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení