VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město řeší dopravu v klidu

Nové Město nad Metují - Čím dál větší množství aut trápí radnici v Novém Městě nad Metují. Jak řešit dopravu třeba na sídlištích nebo na hlavním průtahu městem? Kde do budoucna parkovat? Na to má odpovědět studie „dopravy v klidu". Řešit má také rozvoj cyklistiky či pohyb pěších.

16.10.2013
SDÍLEJ:

Novoměstské historické náměstí.Foto: DENÍK/Pavel Bednář

„Do konce tohoto roku bychom měli mít zpracovaný manuál Dopravy v klidu, kde bude jasně dáno, jak řešit parkování, jestli bude zapotřebí záchytných parkovišť či parkovacího domu," říká novoměstská místostarostka Bronislava Malijovská.

Studie má navrhnout dopravní řešení na území celého města. Podle místostarostky už je sice vyřešeno parkování na Husově náměstí pomocí parkovacích kotoučů, avšak doprava se musí naplánovat i v jiných částech. „Například v celé Komenského ulici bývá problém zaparkovat. Sice před knihovnou, před spořitelnou a bankou je parkování zpoplatněno, ale to není řešení do budoucna. U Rychty zase není žádné omezení, kdo chce jít třeba si jen nakoupit, má tam problém zastavit jen na chvíli," popisuje některé problémy Malijovská.

Specifické problémy jsou na sídlištích, která vznikala v době, kdy auto mělo jen pár lidí v ulici. Dnes už však má jedno či dvě auta téměř každá rodina. Na takový nápor však nebyla sídliště připravena a způsobuje to problémy. Ty řidičům nejviditelnější v tom, že se těžko hledá parkovací místo. Ty vážnější však mohou způsobit problémy záchranářům.

„Je to na hraně, kdyby hořelo a hasiči se potřebovali dostat co nejblíže, nebo záchranka, tak v některých místech mohou mít velké problémy. Dopravu je nutné nějakým způsobem regulovat," míní místostarostka.

Dalším problémem je třeba parkování podél okrajů silnic či na chodnících. To se děje v lokalitě Na Františku. Chodníky nejsou na zátěž aut stavěny. Proto je parkující automobily poškozují. Městu tím vznikají škody, které musí opravovat a chodci si následně stěžují na špatný stav.

V cyklistice má město rezervy

Studie „dopravy v klidu" bude řešit i cyklodopravu, neboť třeba takové cyklostezky nejsou po městě příliš rozvinuty, přitom zde je velký potenciál nejen pro místní, ale i pro turisty.

„Já jsem nenáročný, nejradši jezdím v terénu, ale chápu ten význam. Určitě je propojení pro cyklisty dobré," říká sportovec Aleš Žďárský, který městem na kole často projíždí.

Přestože cyklistická doprava nedosahuje v Novém Městě v současné době ani celostátního průměru podílu na dopravě, je v ní skryta zatím nevyužitá rezerva, kterou je možno při řešení dopravních problémů využít.

V informačním centru potvrzují, že cyklistika je jedním z fenoménu turistického ruchu a v letní sezoně se zde pohybují stovky cyklistů . „Cyklisté se vydávají z města na všechny strany. Propojení tras přes město je určitě důležité," říká Petra Kuřátková z infocentra.

Autor: Pavel Bednář

16.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení