„Ještě tak tisícovka návštěvníků by se tam vešla, ale přes 20 tisíc nepůjdeme. Naším cílem je, aby bylo každoročně vyprodáno. Uvidíme, jaká se sejde sestava příští rok.“

Letošní ročník byl ve znamení vedra, které odnesli kolapsovými stavy nejen někteří návštěvníci, ale i organizační pomocníci. Někteří z nich pracovali celý den na vstupu, kde bylo jako v sauně. Posluchače na place sice občas skrápěla voda, k dispozici byly i rozprašovače vody na osvěžení, ale lidem třeba chyběly cisterny s pitvou vodou, kde by se mohli více osvěžit. „Počítáme s tím, že na tento podmět v příštím roce zareagujeme. Jestli budou takovýhle vedra, tak to je nevyhnutelné,“ říká Pavlovič.

Na dodržování mimořádných opatření vyhlášených kvůli extrémnímu suchu se zaměřili i hasiči. Od čtvrtka do soboty provedli celkem 17 kontrol, při kterých zjišťovali, zda organizátor festivalu a provozovatelé stánků dodržují všechna pravidla zajištění požární bezpečnosti. „V případě organizátora bylo vše v pořádku, provozovatelům stánků udělili příslušníci HZS celkem čtyři pokuty v celkové výši tři tisíce korun,“ uvedla mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Götzová s tím, že se jednalo se spíše o drobnější pochybení.

Z pohledu zásahové statistiky museli hasiči do Josefova vyjet pouze k jednomu požáru, a sice ve čtvrtek kolem 21:30 hodiny, kdy na hradbách pevnosti došlo k zahoření suché trávy a pařezu. „Nejdřív začali hasit pořadatelé, a hasiči potom požářiště dohasili. Požár byl velmi malého rozsahu a obešel se beze škody,“ uvedla Götzová. Příčinou podle ní bylo s největší pravděpodobností nedbalostní jednání.


Jsme metalisti, vydržíme všechno
Od začátku festivalu vnímal přátelskou atmosféru student farmacie Mates Šimek, který si v Josefově užil plné menu.
„Už když jsem šel na začátku v úterý stavět stan a měl jsem s sebou hodně věcí, hned mi nějací Mexičani pomohli s bagáží. A v podobném přátelském duchu se nesl celý fesťák,“ pochvaloval si bezkonfliknost metalového svátku. „Těšil jsem se na pilíře jako je Behemoth, Cannibal Corpse, Gojira, Tormentor a podobně. Zrovna tak jsem poznal dost nových kapel, které jsem neznal – třeba Misery Index, kde jsem si málem sedl na zadek z bubeníka,“ ohlíží se za hudebními zážitky. „Bylo sice vedro, ale je tam celkem dost možností, kam se schovat před sluncem. Třetí den se trochu ochladilo, což všichni uvítali. Jsme metalisti, my vydržíme všechno,“ ohlédl se spokojeně za Brutalem.